zachmurzenie duże
10°
10°
poniedziałek
Biedna gmina Wręczyca Wielka
05 sierpnia 2017 r. | 12:28
4

Wójt Henryk Krawczyk co najmniej od kilku lat nic nie robi. Być może to przez jego wiek, być może przez fakt, że jest to ostatni rok jego urzędowania. Cierpią na tym Mieszkańcy, cierpi na tym gmina. Brak inwestycji i środków zewnętrznych jest odzwierciedleniem pozycji Wręczycy Wielkiej w różnych rankingach. Tak też jest w rankingu dochodów gmin serwisu samorządowego PAP przygotowanego na podstawie danych GUS z 2016 roku.

W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę zarówno dochody własne - czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT - ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Wręczyca Wielka z sumą dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 3 531,12 zł znalazła się na 2037 miejscu na 2478 gmin!

Czy ten regres (ogromy spadek w porównaniu do 2015 roku) jest przypadkowy? Chyba najwyższy czas na zmiany.

Najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam poziom 47 709 zł. Jest to ponad 12 razy więcej niż średnio w gminach i niemal 17 razy więcej niż Komprachcicach, gminie wiejskiej w woj. opolskim, gdzie dochody per capita były najniższe (2 822 zł).

PAWEŁ GĄSIORSKI4 odpowiedzi na “Biedna gmina Wręczyca Wielka”

 1. Igor Kis pisze:

  Jemu się już nie chce

  0
  0
 2. jerry pisze:

  Tak naprawdę to chyba kandydował z przymusu żeby inni dociągnęli do emerytury .
  On jest dobrym tzw”gospodarzem” zrobi drogę da NA STRAŻ I NA KGW
  Tu potrzeba kogoś nowego nie z układu który ściągnie inwestycje ,do tej gminie nowe życie

  0
  0
 3. wręczycczanin pisze:

  ale za to bogaci włodarze.. a to najważniejsze

  0
  0
 4. Rafał pisze:

  Dopóki nie będzie przywrócona komunikacja MPK z Częstochową nic się nie zmieni ludzie z gminy wręcz uciekają ja również bym to zrobił lecz brak zainteresowania naszą gminą właściwie z dwóch powodów brak gazu ziemnego oraz transportu MPK. PKS to jedno wielkie nieporozumienie przykładowo trzy połączenie bezpośrednie z Częstochową z Borowego i to do tego w godzinach nikomu niepotrzebnych. Dodatkowo brak gazu ziemnego powstrzymuje napływ nowych mieszkańców oraz inwestycji nie wspomnę o smrodzie podczas rozpalania pieców aby podgrzać nawet wodę do mycia.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *