pochmurnie
środa
MWM Brzesko
Cała prawda o przetargu na odbiór odpadów?
31 stycznia 2020 r. | 08:08
4

Poniżej przedstawiam, bez mojego komentarza, wpis na profilu facebook w grupie Gmina Wręczyca Wielka, jednej z mieszkanek na temat śmieci (komentarz bez żadnych poprawek).

Po opublikowaniu danych dotyczących stawek za opłaty śmieciowe na rok 2020 w poszczególnych gminach na podstawie danych Dziennika Urzędowego Województwa Śląskiego odezwał się Pan **** podając ,że w Oleśnie stawka też będzie wynosiła 29 zł i zamieści artykuł prasowy https://nto.pl/bedzie-ogromna-podwyzka-oplaty-smieciowej-w-olesnie/ar/c1-14704439o zmaganiach burmistrza w firmą Remondis oddział Opole.

Był to głos broniący naszego wójta bo stawka z Oleśnie też miała wzrosnąć do 29 zł – wyjaśnijmy więc co stało się w Oleśnie .

Międzynarodowy koncern Remondis wygrał przetarg w małym Oleśnie na kwotę która odpowiadała mieszkańcom . Jednakże umowy tej nie podpisał i zaryzykował utratę wcześniej złożonego wadium . Burmistrz ogłosił nowy przetarg i zebrał oferty o 1 mln większe od Remondis i innego konkurenta. Słusznie skierował sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów aby zbadać czy nie ma to charakteru zmowy przetargowej i zażądał kontroli zasadności oferty i kosztów, bo wzrost cen był nieprawdopodobny w stosunku znanych mam wzrostów podstawowych kosztów produkcji . Zwołał konferencję prasową i poinformował mieszkańców i trudnościach na jakie napotkał w negocjacjach cenowych słusznie oczekując ich wsparcia i wsparcia rady w trudnej chwilach.

Życzmy mi wsparcia aby dali odpór koncernowi a będzie to przykład dla reszty kraju .

Tymczasem jak zachowały się nasze władze gminne mając za „ przeciwnika ‘’ firmę Ekosystem Bis sp z o.o należąca do rodziny Strach .

Według danych ogłoszenia przetargowego – otwarcie ofert miała mieć miejsce w dniu 4 grudnia 2019. Nastąpiło 23 grudnia na dzień przed wigilią ?? Niby zwykły dzień pracy ale wiadomo, że ciekawy dzień aby coś załatwić bez zbędnego rozgłosu ……… resztę dodajcie sami zwłaszcza gdy rzecz się ma w okolicach godziny 15:00 .
Po otwarciu ofert wójt mógł z mocy prawa unieważnić przetarg bo nie dysponował na ten cel kwotą 4, 9 mln .Zgodnie z informację tzw informacją z art. 86 pozp dysponował kwotą 2, 6 mln.
- patrz art. 93 ust 1 pkt 4 ustawy o zamówieniach publicznych
Art. 93. 1. Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli:
4) cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, 4) cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty;

Jednakże wójt tego nie czyni zwołuje radę na dzień 27 grudnia jedyny dzień pracy w tygodniu po światach .
Nasze gminne orły z rady dokonują klepnięcia podwyżki do 29 złotych .

Czy byli poinformowani ,ze oferta jest tylko jedna ?
Czy zrobili rozeznanie jak jest w innych gminach, wystarczyło zajrzeć do Dziennika Urzędowego województwa Śląskiego ?
Czy zastanowili się nad faktem skąd taki wzrost ceny jest nieproporcjonalny do ogólnego wzrostu cen ?

Dlaczego radni nie pamiętali ,że wiosną dokonali podwyżki z 9 zł na 15zł uwzględniającą wzrost cen i opłaty marszałkowskiej, żeby wykonawca nie ponosił strat związanych ze zmianami wynikającymi z mocy prawa ?

Czy zbadali jak wójt prowadził przetarg i czy dołożył należytej staranności przy wyborze oferty skoro oferta była tylko jedna ?

Jak wójt wykonał zadanie jakie stawia prawo zamówień publicznych i dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej skoro oferta była jedna . Taki przetarg jest ważny ale to nie oznacza ,że musi skończyć się przyjęciem oferty , która nie jest najkorzystniejsza .

Gratulujemy radnym decyzji - uczulamy ,że wyborca patrzy a poświątecznej niestrawności też nie wybacza, a wójtowi przypominamy o istnieniu art. 296 kodeksu karnego , który wójt sam znajdzie bo w końcu jest wójtem .

I tym właśnie kochani wójt gminy Wręczyca Wielka różni się od burmistrza Olesna .4 odpowiedzi na “Cała prawda o przetargu na odbiór odpadów?”

 1. Maximus Segregatus pisze:

  Trzeba to uświadamiać nieustannie bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin. Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako “in house”. Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie – są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy – niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach. Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje łupiące polskie rodziny – postanowiły więc obecnie przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa

  Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt – że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… Na straży tych zysków stoi olbrzymi i skuteczny lobbing tych którzy chcą aby było tak jak było i jest… O tym, że polski system gospodarki jest zupełnie odmienny od reszty „starej Europy” i nastawiony na kręcenie lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin – zaczynają to nieśmiało artykułować inni… https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/z-gospodarka-odpadami-dalismy-sie-ograc-jak-dzieci,145544.html

  13
  1
 2. Mieskaniec pisze:

  Brawo Remigiusz !!!

  4
  3
 3. Olo pisze:

  Wystarczy spojrzeć na posty tej pani sprzed 2 tygodni i porównać je z obecnymi postami. Od razu widać że ktoś jej to redaguje i prawdopodobnie jest to redaktorek a pani tylko to wrzuca na FB.
  Dwa tygodnie temu nie potrafiła dobrze zdaniami złożyć, nie rozumiała co to jest spółka komandytowa. O błędach ortograficznych nie wspomnę. A teraz jedzie paragrafami jak prawnik. Sory ale nie kupuję tego. Wykorzystujesz prostych ludzi do swoich gierek i podjudzania.
  Się zdziwisz chłopaku cisianski.

  10
  13
 4. M pisze:

  No niezła bieda że nie stać na 29 zł
  KATASTROFA…….

  2
  10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *