zachmurzenie duże
czwartek
Czy Wójt zwróci dotację dla OSP Truskolasy na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego?
22 maja 2020 r. | 12:23
31

Jeden z druhów z OSP Truskolasy przesłał nam wiadomość na naszą skrzynkę redakcyjną. Według niego, Wójt Tomasz Osiński poinformował druhów, że nawet jeżeli otrzyma środki finansowe dla OSP Truskolasy na zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczy, to zwróci je do Urzędu Marszałkowskiego, gdyż to nie on o nie wnioskował.

Przypominam, że chodzi o 660 000 zł. Pieniądze pochodzić będą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i AdministracjiUrzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Chciałem zweryfikować jego słowa i poprosiłem Tomasza Osińskiego o komentarz do tej sprawy. Niestety, Wójt nie raczył mi tego skomentować.

Poniżej pismo jednego z druhów z OSP Truskolasy. Jeżeli potwierdzi się to, co piszą, to chyba najwyższy czas, by w gminie Wręczyca Wielka przeprowadzić referendum.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Niedługo przyszło się nam cieszyć z pozyskanych dotacji. Już wszystko wydawało się na ostatniej prostej, OSP Truskolasy otrzymało dotację z KSRG, NFOŚiGW oraz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i już rozpoczęło pracę nad przygotowaniem przetargu na zakup nowego średniego samochodu gaśniczego.

Niestety sposób rozdysponowania środków przewiduje przekazanie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego będą przekazane jako dotacja celowa dla OSP Truskolasy przez konto Gminy Wręczyca Wielka.

I tu pojawiają się kłopoty...

Włodarz Naszej Gminy poinformował, że nawet jeżeli otrzyma środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego to pomimo sygnowania ich dla OSP Truskolasy środki te zwróci do Marszałka bo on nie nie wnioskował i nie będzie ich do Truskolas przekazywać.

Jest to niezwykle przykre i zdumiewające, że Wójt Gminy który wielokrotnie deklarował, że wspiera naszych strażaków, pokazał na czym najbardziej mu zależy.31 odpowiedzi na “Czy Wójt zwróci dotację dla OSP Truskolasy na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego?”

 1. ABC pisze:

  I bardzo dobrze niech zwróci bo pieniądze miały być na zakup samochodu dla OSP Kalej a nie Truskolas.

  14
  20
 2. Kasjerka z Węglowic pisze:

  Już mnie nic nie zdziwi …

  11
  3
 3. L&m pisze:

  Aż tak głupi to on chyba nie jest żeby sobie strzelić samobója.

  14
  2
 4. Marek63 pisze:

  Czas najwyższy ukręcić ten układ sterowany przez Magnata z Kalei. Na takim stanowisku powinien zasiąść ktoś, młody, kompetentny i całkowicie spoza tej sitwy.

  18
  6
 5. Paweł z Puszczewa pisze:

  I menager wróci do czarnej roboty z ciężką kulą, wyciorem i pięknym kapeluszem. To jest pewne.

  14
  4
 6. hanSS pisze:

  Dajcie im ten samochód wreszcie, to się skończą pożary w rejonie Truskolas!

  10
  12
  • trup pisze:

   Rzygać mi się chce już tymi artykułami związanymi z OSP Truskolasy. Czy to jest jakaś kluczowa jednostka w gminie czy na arenie powiatu ? To jest zwykła jednostka w KSRG, bez której gmina sobie doskonale poradzi.

   26
   10
  • Ktoś pisze:

   A zaczną się wypadku na autostradzie w rejonie Kalei

   8
   4
 7. MichalinaK pisze:

  A cóż to za tajemniczy druh ochotnik z Truskolas? Nikt oprócz Pana Zomerfelda tzn powinno być Zomerfilda nie przychodzi mi do głowy. Ten typ wykorzystuje OSP Truskolasy do swoich politycznych celów a mierzy wysoko bo w stołek wójta przy najbliższych wyborach. Szkoda, że taka jednostka pozwala sobie mieć taką czarną owcę w swoim składzie. Dzięki Panu Z. tracą to co przez długie lata sobie wypracowali – szacunek. Oddanych strażaków w Truskolasach nie brakuje i ten samochód napewno im się należy. Niestety dzięki panu Z. który nawet żadnego kursu strażackiego nie ukończył zamiast radości w całej gminie z nowego auta czuć tylko niesmak że odbywa się to w taki sposób.

  20
  2
  • prawda pisze:

   Oddani to oni są ale w podkładaniu ognia. Wszyscy wiedzą że ci wielcy strażacy podpalają na potęgę tylko po to żeby dostać nowe auto ale nikt nie chce tego na głos powiedzieć.

   21
   6
  • Ktoś pisze:

   A tu zonk, bo to nie za sprawą Pana Zomerfelda. A propos kursów, proszę mi powiedzieć jakie kursy posiada Komendant Gminny. Oprócz tego na kartę rowerową. Peace

   13
   3
  • Molotow pisze:

   Tak jest. Strażacy z Truskolas nigdy nie wyjeżdżali do pożarów. Pożary zaczęły się, od momentu kiedy zaczęli się starać o auto. 10,15, czy 20 lat temu nie wyjeżdżali w ogóle. Nawet teraz, kiedy już wiedzą, że to auto przyjdzie bez udziału Gminy, olali temat wyjazdów. Co oni tam mają jakieś śmieszne 80 wyjazdów w maju? To kpina…

   9
   3
 8. Gienek pisze:

  Zomerfeld na Wójta? Nie jest to idealny kandydat ale o niebo lepszy niż Osiński

  6
  10
 9. Wielki Stach pisze:

  Jak to nie… Ty powiedziałeś ?

  0
  0
 10. MichalinaK pisze:

  A złapałeś któregoś ze strażaków za rękę? Czarna Wieś też wyjeżdża na potęgę więc pewnie chce nowe auto i podpala. A może jeszcze Zamłynie chce nowe auto i Kuleje bo tam też pożarów na potęgę. Tylko w Kalei nic się nie dzieje, bo Pan Władca obiecał, że auto w zębach przyniesie i nie pykło.

  8
  3
 11. ABC pisze:

  Rada Gminy ustaliła kolejność w jakiej miały auta trafić do danych jednostek , ale oczywiście krzykacze z Truskolas muszą poprzez konszachty z posłem przerzucili kasę z Kalei dla nich bo im sie bardziej należy. Oby te ich czarne interesy i nieczyste rozliczenia skarbnika z OSP Truskolasy szybko się zemściły na tej jednostce , bo tylko przez nich inne solidne jednostki cierpią. AMEN.

  15
  6
 12. na trzeźwo pisze:

  BRAWO chłopaki z Truskolasów.
  Trzymam kciuki za was abyście ten samochód dostali, tym bardziej że nasza gmina nie wyda na niego ani złotówki. Przypominam że pan PROPANBUTAN załatwił już kasę z naszych podatków dla OSP Kalej z budzetu Gminy 300000zł (żadna sztuka). Panie Wójcie czy nie warto byłoby te pieniądze przeznaczyć na śmierdzący problem naszej gminy??? a może jeszcze tak dowiedzieć się kto wydeptał te pieniądże dla Truskolas (przy tak niesprzyjających warunkach ze stronystrony Gminy) i zatrudnić Go w gminie bo pewnie potrafiłby załatwić jakieś dotacje unijne a kilka inwestycji aż się prosi. Panie Osiński jeżeli chcę Pan wyjść z twarzą najrozsądniej byłoby sprawę tego wozu bojowego poddać pod głosowanie niech radni zdecydują. Po tym głosowaniu wielu z nas będzie wiedziało na kogo głosować a na kogo nie za 3 lata w wyborach samorządowych.

  12
  5
 13. Laydy pisze:

  Jak pan Zamerfild dostanie się do pracy w UG , to ja się wyprowadzam z gminy . Ten człowiek już wysadził z siodełka wójta Popowa on nie ma żadnych skrupułów . Dziwię się wójtowi , że pozwala sobie aby ktoś z daleko tylnego fotela grał mu na nosie , panie Tomku pokaż pan jaja . A co do wyjazdów OSP Truskolasy , wszyscy wiemy o co tu chodzi , tylko jak wejdzie tam prokurator to się odbije na wszystkich strażakach – dzięki panu Zamerfildowi .

  16
  4
 14. Rozsądny pisze:

  Obserwuję temat od jakiegoś czasu i nie wierzę poprostu w to co się dzieje. Jak można z tak oczywistej i prozaicznej sprawy, jaką jest zakup samochodu dla straży robić tyle problemów. I to nieważne, czy jest to straż X, czy Y. Każda OSP, która jeździ na akcje, powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt, żeby móc bezpiecznie i godnie wykonywać ten jakże szczytny cel, jakim jest ratiwanie życia i mienia ludzi, czy walka z klęskami. A tym czasem wykorzystuje się rzecz oczywistą, jaką jest zakup samochodu, do różnego rodzaju przepychanek i gierek, do nagradzania i karania, jako karta przetargowa. OBUDŹCIE SIĘ STRAŻACY ZE WSZYSTKICH OSP. O coś, co należy się Wam, jak psu micha, najpierw musicie się starać, prosić, wręcz błagać, a potem dostajecie to w formie prezentu, za który musicie długo dziękować i wynosić kogo trzeba na piedestały. Nie tak to powinno wyglądać w XXI wieku, w jak to się nazywa, rozwiniętym kraju. I zobaczcie, jak ta prozaiczna sprawa wpłynęła na relacje w całej gminie. Straż powinna jednoczyć, nie dzielić, a za to odpowiadają władze gminy. Powinny dbać o swoich bohaterów, bez względu na przynależność to tego, czy tamtego OSP.
  Pozdrawiam wszystkich strażaków i wielki szacun za Waszą ciężka pracę.

  11
  0
 15. a pisze:

  No niestety prawda jest taka że panowie z OSP Truskolasy są chyba najbardziej nielubianą jednostka w gminie. Ja osobiście nic do nich nie mam ale słysząc opinie innych strażaków którzy są głębiej w temacie i dłużej stwierdzam jedno że za wielu przyjaciół to oni w okolicy nie mają. I są tą osoby z całej gminy a nawet i podśmiewanie z nich ciągnie się dalej bo i podczas kursów w PSP w Kłobucku salwa drwin się pojawia i to nie od osób z gminy Wręczyca. Więc proponował bym trochę pokory bo niestety ale taką postawą szacunku nigdzie sobie nie zbudują.

  22
  6
 16. Nerwus pisze:

  Niech kurcze zagraja w pokera izobaczymy kto jest silniejszy czy kto bardziej oszukuje. Kto zagra uczciwiej ten dostanie autko

  1
  2
 17. Marek63 pisze:

  Na temat innych jednostek w Gminie Wręczyca też wiele się słyszy. Kalej dzięki możnowładcy dostanie z kasy gminnej!! samochód. Okoliczne wójtowi jednostki też nie narzekają na biedę, co jest podziękowaniem za poparcie i kampanię prowadzoną na rzecz obecnie panującego. Co do wyjazdów w Truskolasach osobiście uważam ze ktoś powinien się tym zająć. Ich jednostka nie jeździ do samych pożarów w Trusmolasach, musi gasić także rejony Zamłynia, Kulei i innych okolicznych wiosek. Problem z nagłośnieniem sprawy boli najbardziej okoliczne jednostki, tylko nikt nie mówi głośno o zaangażowaniu druhów w zorganizowanie gotówki. Złom, butelki i inne akcje o małym zasięgu organizowane przez nich znane są tylko lokalnej społeczności. O zbiórce internetowej od jej początku prawie nikt poza nimi samymi nie mówił. O tym że lolalni przedsiębiorcy również dołożyli swoje cegiełki do zrzutki to już nikt nie mówi. Nowy wóz dla Truskolas to nie jest krzykactwo tylko ich jednostki, to sprawa w którą zaangażowało sie całe lokalne społeczeństwo. Tego można pozazdrościć.

  9
  5
 18. Zander pisze:

  Ja sobie mysle ze sprawa dotyczy tylko jednostek ustalonych w kolejce czyli Kalej,Grodzisko,Czarna Wieś,Truskolas Co by to obchodziło okoliczne jednostki typu Golce,Hutka,Zamłynie,Klepaczka czy Piła. Tym istotniej ze nie należą do pionu jednostek systemowych. Kalej dostanie samochód nie z kasy gminnej. Kto Ci takich głupot naopowiadał. Gmina tylko dołoży się. Auto należy się i Kalei i Truskolasom to fakt. Tylko po co ta wojna cała ? Ustalona kolejka była prawda ? Radni głosowali. Ustalone i tego się trzymajcie wszyscy. To czy jedna dostanie w tym roku a druga za rok to nie uratuje więcej mienia czy przyrody. Wyjdzie na to samo. A opinia o przekamazaniu się idzie w świat. Na co i po co?

  6
  2
  • Marek63 pisze:

   I w tym sedno sprawy, do wozu dla Kalei gmina ma dołożyć 300tys zl reszta będzie sfinansowana z innych środków. Truskolasy nie mając finansowania z gminy( co mnie nie dziwi patrząc jak słabych ma reprezentantów w Radzie Gminy) zaczęły same ubiegać się o dofinansowanie a resztę kasy chcą wyłożyć z własnych źródeł (zrzutka internetowa, zrzutka lokalnych firm, itd). Jeśli jednostka obędzie się bez wykładania kasy gminnej do tego wozu, to dlaczego miłościwie nam panujący Kominarz wypina się na przekazanie dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego? Czy musi coś dopłacić? Nie. Może problem ma kuglarz z Kalei sterujacy zza sceny tą kukiełką? Skąd ta zawiść innych, skoro nikogo poza osobami które dobrowolnie wsparły zrzutkę, to nie kosztuje?

   10
   5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *