zachmurzenie duże
11°
11°
poniedziałek
zdjęcie poglądowe śląskiej policji
Jeden z najbliższych współpracowników starosty zatrzymany przez policję!
23 marca 2023 r. | 13:53
6

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach prowadzą postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez naczelnika wydziału Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Urzędnik tak ustawiał przetargi, aby realizacja różnych przedsięwzięć trafiała do „zaprzyjaźnionych” przedsiębiorców. W ten sposób od 2021 do 2022 roku zlecono im prace za ok. 400 tys. zł.

Policja zatrzymała Macieja K., naczelnika Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Kłobucku. K. to jeden z najbliższym współpracowników starosty Henryka Kiepury.

Zebrany materiał dowodowy, pozwolił przedstawić zarzuty wszystkim trzem podejrzanym. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo, gdzie usłyszeli łącznie aż 8 zarzutów korupcyjnych.

Zarzuty związane są między innymi z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez naczelnika wydziału kłobuckiego urzędu, który prowadził sprawy dotyczące zamówień publicznych. „Dbał” przy tym o to, aby zamówienia trafiały do ściśle określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, w którym kierował jednym z wydziałów, zawarł z tymi osobami w latach 2021-2022 umowy na wykonanie różnych zadań publicznych, wycenionych na około 400 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozory policyjne i poręczenia majątkowe - po 25 tysięcy złotych, a naczelnika dodatkowo zawiesił w czynnościach służbowych. Sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien, prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki należące do podejrzanych w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

To dopiero pierwsza realizacja w prowadzonej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową, planując już kolejne zatrzymania. /Śląska Policja/6 odpowiedzi na “Jeden z najbliższych współpracowników starosty zatrzymany przez policję!”

 1. Michał pisze:

  Niech powołane do tego organy prowadzą stosowne postępowania, mnie ciekawi czy sprawa jest rozwojowa i czy dotyczy tylko powiatu czy też innych gmin?

  7
  0
 2. starorsta pisze:

  oni wszyscy są tacy sami!

  8
  0
 3. Mieszkaniec pisze:

  Obecnie swoje spojrzenia kierują w stronę Wręczycy Wielkiej bardzo ich zaczął interesować Pan Prubant Marek i Tomasz Osiński lecz sokolim okiem patrzą na Pana Sołtysiaka z wodociągów gminnych.

  12
  0
 4. Karolina pisze:

  A ma mojego też?

  3
  0
 5. czytelnik pisze:

  I bardzo dobrze. Brac sie za to lapowkarskie dziadostwo. Prokuratura sie klania

  8
  0
 6. czytelnik pisze:

  Do Karoliny.. Patrza na twojego i na ciebie tez. Takze uwazaj i miej sie na bacznosci

  4
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *