słabe opady śniegu
niedziela
KATASTROFALNE wyniki gminy Wręczyca Wielka. Najwyższy czas na zmianę wójta i przewodniczącego rady!
20 października 2023 r. | 11:23
19

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota jeden z najbardziej prestiżowych magazynów o samorządzie w Polsce, opublikowało ranking wydatków majątkowych samorządów na inwestycje. To najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. A właśnie ona jest podstawą podejmowania przez mieszkańców decyzji wyborczych. Ludzie oceniają jak zmieniło się ich miasto, ile ulic i parkingów, powstało, jak bardzo zmienił się tabor komunikacji miejskiej, czy przybyły obiekty infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

Metoda rankingu jest niezmienna od lat, dzięki czemu pozwala analizować zmiany pozycji poszczególnych jednostek samorządowych.

Autorami rankingu są prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ranking obejmuje średnie wydatki majątkowe per capita 2020–2022 (tylko budżet gminy).

Odkąd wójtem został Tomasz Osiński, w gminie zapanował chaos, co przełożyło się na wszystkie inwestycje. Osiński wraz z przewodniczącym rady Markiem Prubantem doprowadzili gminę Wręczyca Wielka do najgorszych wyników w historii. Jak przejmowali stery po Henryku Krawczyku, gmina była na 792. miejscu w rankingu. Według publikacji tegorocznej, gmina Wręczyca Wielka jest na 1509. miejscu na 1513. gmin wiejskich w Polsce. Gmina Wręczyca Wielka jest najgorsza pod względem wydatków na inwestycje w województwie śląskim oraz piątą najgorszą gminą w Polsce. I to wszystko w pięć lat!

Liderem naszego powiatu jest gmina Popów, która w zestawieniu znalazła się na 331. miejsce.

ranking powiatu kłobuckiego:
463 336 217 331 Popów śląskie 1403,76 zł
208 522 451 334 Miedźno śląskie 1399,94 zł
120 297 720 678 Przystajń śląskie 1069,54 zł
322 397 1270 786 Panki śląskie 992,04 zł
596 636 529 852 Lipie śląskie 945,30 zł
301 345 431 505 Krzepice śląskie 621,37 zł
158 170 244 237 Kłobuck śląskie 514,24 zł
996 873 1307 1421 Opatów śląskie 490,43 zł
792 1148 1433 1509 Wręczyca Wielka śląskie 242,76 zł
*miejsca z lat 2017-2019, 2018-2020, 2019-2021, 2020-2022, kwota wydatków.

PAWEŁ GĄSIORSKI19 odpowiedzi na “KATASTROFALNE wyniki gminy Wręczyca Wielka. Najwyższy czas na zmianę wójta i przewodniczącego rady!”

 1. Borowe pisze:

  Dwóch największych szkodników w gminie!!!!!!

  17
  0
 2. Mieszkaniec pisze:

  JUZ PO NOWYM ROKU WYBORY SAMORZĄDOWE PORA ZMIANY WÓJTA …🤭
  Droga w Borowym ul Sportowa Ruina !
  Kanalizacja Brak!
  Boisko Ruina !
  Plac Zabaw Brak !
  Chodniki Brak!
  Zapraszam mieszkańców Borowego z różnych ulic o opinie z całej miejscowość .Musimy coś z tym zrobić!!!Pozdrawiam

  13
  0
  • Mieszkaniec Borowe pisze:

   Wójt i przewodniczący to dziady ale gdzie w tym wszystkim jest radny z Borowego z wstydu powinien sam zrezygnować bo właściwie to tyle ze jest.
   Nawet prostej rzeczy nie jest w stanie ustalić, właściwie co dziennie rano 5-6 są wylewane fekalia w pobliżu skrzyżowania ul. Długa z Nową nie muszę pisać ze w pobliżu jest studnia głębinowa z i tak fatalna jakością wody.

   19
   0
  • mareccki pisze:

   zgadzam się, tragedia nie radny

   13
   0
 3. Anita pisze:

  Radny z Borowego jest zajęty reklamą przyjemniejszych rzeczy niż angażowanie się w dziadostwo w Borowe, a co dopiero szambo, przecież do kolega wójta i wierny druh Toborek. Tyle Aktywni nam zafundowali – wielkie G.

  13
  0
 4. Tadek pisze:

  Szykowac taczke na to dziadostwo i jechac z nimi do tego szamba . W jakim swiecie my zyjemy ??? Wstydu i honoru nie maja za grosz.

  8
  0
 5. Stach pisze:

  Przecież na to składa się wiele czynników…. ale z myśleniem coś jest nie tak…. u niektórych

  4
  0
 6. Mieszkaniec pisze:

  Czyli reasumując :
  Sołtys powinien mieć jaja a ma majtki 😆
  Szkodniki w Gminie 🤭😁
  Drogi Dziurawe 😑
  Stadion Borowe Ruina 🤦
  Drogi ruina 🤦
  Kanalizacji Brak 🤦
  Chodniki Brak 🤦
  A i jeden plac zabaw koło naszego Sołtysa 👀👀🤦
  Niebawem wybory pora posprzątać 🤭

  8
  0
  • Januszek pisze:

   do dzis ubolewam że Pani Pietrulewicz ie wygrala tych wyborów. mieli byśmy Panią Wójt na lata. a teraz to nie bedzie opozycji i przejdzie znow jakis pociotek radnego z kałlei..

   4
   2
 7. Tadek pisze:

  Jechac z tym dziadostwem na zbity pysk

  6
  0
 8. MIESZKANKA pisze:

  To sołtys też handluje majtkami?

  2
  0
 9. obserwator pisze:

  Dlaczego w większości miejscowości są wyłączane latarnie na noc? Po cholerę je w ogóle montowali? Na Kamiennej w Truskolasach gdzie jest radna powiatowa z ugrupowania wójta lampy świecą się całą noc.

  3
  0
 10. Mieszkaniec Borowego pisze:

  co do oświetlenia drogowego to na wniosek gmin nie tylko naszej ale wszystkich, w ramach oszczędności oswietlenie jest wyłączane pomiędzy godz 0 i godz. 4 wszędzie oprócz dróg wojewódzkich. A co do szamba to niech podniesie na borowym rękę jako pierwszy ten który przykładnie wywozi na oczyszczalnie…. Ci co tu najwięcej pyskują sami pompę wrzucają i leją na pole albo do rowu

  2
  0
  • Mieszkaniec Borowego pisze:

   A sołtysa proszę nie obrażać bo to jest chyba pierwszy sołtys w Borowym, który próbuje coś w tej wsi zrobić. Co do radnego zgoda nie interesuje się niczym, ale sołtys i jego żona dosyć dużo działają dla ludzi. choćby organizacja kapliczki się zmieniła, mikołajki dla dzieci, dzień dziecka, dożynki, pozatym niejednokrotnie rozmawiając z Tobiaszem widać że chlopak interesuje się i dopytuje o wiele rzeczy bo sam dostrzega co jest potrzebne i ważne. Ale on jest tylko sołtysem a nie ministrem od spółek Skarbu państwa i nie wyciągnie jak Sasin kasy na inwestycje. Popierajcie dalej pisowców to będziecie płacić rachunki za media aż Wam w pięty pójdzie

   4
   7
  • Mieszkaniec Borowe pisze:

   Bardzo ciekawe co piszesz o tym ze to każdy pompuje, podnoszę rękę jako pierwszy i zapewniam iż nie jako ostatni że ja nie pompuje ani na pole tym bardziej do rowu zwyczajnie nie mam pola ani rowu oraz ochoty. Wystarczy przeprowadzić kontrolę kto posiada dowód wywozu nieczystości a ci co nie posiadają do ukarania tylko nie w kwocie 200zł tylko 5000zł

   5
   2
 11. Artprawda pisze:

  Pora rozbić to szkodliwe kolesiostwa,objawienie się i te chore lokalne układy,Tylko do zdjęć pozuje i bezczelnie się uśmiecha,wojt niedługo w kadrach zdjęciowych się nie zmieści,takie gabaryty ma teraz tak się utuczyl na państwowej posadzie w gminie,że niedługo będzie grubszy niż dłuższy.

  7
  0
 12. mieszkaniec gminy Wręczyca pisze:

  Kryzys zarządzania w gminie Wręczyca Wielka jest powazny i widoczny gołym okiem. Nieudolność a może i niekompetencja oraz niechęć do jakichkolwiek zmian oraz brak kreatywności lokalnych władz blokuje i pewno blokować będzie rozwój naszej gminy. W ostatnich wyborach samorządowych wybraliśmy ludzi, których obecnie mocno krytykujemy, wydaje się iż trzeba wyciągnąć wnioski i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy aby sami nie wykreowaliśmy tej sytuacji ? Myślę, że w naszym środowisku nie brakuje uczciwych nie powiązanych z żadnym układem ludzi. Obecni gminni notable od wielu lat trzymają się stołków, udawając że coś załatwiają dla dobra społeczności. Przecież fatalne wyniki ekonomiczne nie wzięły się z nikąd, To przecież nie mieszkańcy podejmowali nietrafione decyzje. To że rośnie zadłużenie i niema środków na podstawowe działania jest efektem złego zarządzania. Myślę że jest to właściwy czas do przemyśleń i do dokonania nowych wyborów, bo przecież ludzi mądrych nie brakuje w tej gminie tylko nie mogą się przebić. Byłoby dobrze aby w przyszłości rozwój całej gminy był w miarę równomierny, żeby nie było protekcji a decyzje zwłaszcza inwestycyjne były podejmowane zgodnie z logika potrzeb. Mając na uwadze przyszłe wybory powinniśmy się domagać takiej kampanii przedwyborczej podczas której każdy kandydat publicznie musiałby zaprezentować swój program z realizacji którego byłby rozliczony. Stawiajmy na nowe bo stare się niesprawdziło.

  11
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *