zachmurzenie umiarkowane
19°
18°
czwartek
Mobbing w przedszkolu w Węglowicach? Sprawa trafi do inspekcji pracy
12 maja 2023 r. | 12:31
4

Rada Gminy Wręczyca Wielka przekazała skargę na Dyrektora Przedszkola im. Marii Kownackiej w Węglowicach do Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach.

Poniżej uzasadnienie w tej sprawie.

PAWEŁ GĄSIORSKI

W dniu 27 lutego 2023 r. do Przewodniczącego Rady Gminy wpłynęła skarga pracowników na Dyrektora Przedszkola im. Marii Kownackiej w Węglowicach. Przedmiotowa skarga została zarejestrowana w Rejestrze Skarg i Wniosków pod nr OSO.1510.1.2023. W dniu 8 marca wpłynęło kolejne pismo skarżących. Po posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Wręczyca Wielka w dniu 21 marca 2023 r. wpłynęły dwa kolejne pisma pracowników Przedszkola im. Marii Kownackiej w Węglowicach, pierwsze w dniu 28 marca 2023 r., a drugie w dniu 29 marca 2023 r. W przedmiotowej skardze skarżący zarzucili dyrektorowi nierówne traktowanie pracowników, łamanie praw pracowniczych oraz mobbing.

Skarga była przedmiotem obrad Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Wręczyca Wielka w dniu 21.03.2023 r. i 21.04.2023 r. Komisja uznała, że Rada Gminy Wręczyca Wielka nie jest organem właściwym do jej rozpatrzenia.

Komisja wskazała, że zgodnie z art. 943 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm) mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Rada Gminy Wręczyca Wielka, po zapoznaniu się ze skargą i stanowiskiem ww. Komisji stwierdza, że przedstawione w niej zarzuty dotyczą praw pracowniczych, a instytucją powołaną do badania naruszeń prawa w zakresie praw pracowniczych jest Państwowa Inspekcja Pracy - art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2022 r. poz.1614 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 231 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2096 z późn. zm.) jeżeli organ, który otrzymał skargę, nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni, przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiając równocześnie o tym skarżącego, albo wskazać mu właściwy organ.

Mając powyższe na uwadze, Rada Gminy Wręczyca Wielka przekazuje skargę Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowy Inspektorat w Katowicach według właściwości celem rozpatrzenia.4 odpowiedzi na “Mobbing w przedszkolu w Węglowicach? Sprawa trafi do inspekcji pracy”

 1. Andrzej pisze:

  W tym przedszkolu powinni ta dyrektorke wy…. olic

  10
  2
 2. Anonim pisze:

  Pomimo afer które tam były nadal jest tak samo, a potem jak naprawdę się coś wydarzy to ci ktorzy mogliby temu zapobiec będą mówili jaka szkoda i że oni nie wiedzieli, dramat to jest po prostu.

  15
  1
 3. czytelnik pisze:

  Jak to mozliwe aby czlowiek z taka opinia pracowal przy dzieciach i jeszcze byl zakichanym dyrektorem. Za bety i wont na zbity pysk. Nawet nie wiem czy mogla by byc wozna majac taka opinie..

  11
  1
 4. Ja pisze:

  dziwne że ta Pani jeszcze jest tam dyrektorka kto ją kryje !!! Wójt ? Dyrektor oświaty ? To jest skandal co ta Pani robi wstyd i żenada

  10
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *