zachmurzenie duże
poniedziałek
Niesamodzielna Wręczyca Wielka
22 lutego 2017 r. | 11:27
2

Gdyby nie państwowe subwencje i dotacje, gmina Wręczyca Wielka nie miałaby prawa istnieć! Według rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju, przygotowanego przez prof. Eugeniusza Sobczaka, Wręczyca Wielka znalazła się na 1114. miejscu w Polsce pod względem samodzielności finansowej.

To z pewnością nie jest powód do dumy i bardzo duży cios w rządzących włodarzy, którzy nie potrafią wypracować dochodów własnych. Źle się wyraziłem. Własne dochody potrafią wypracować, ale gminy już nie. Ogromne pieniądze pożera biurokracja, a szczególnie pensje najważniejszych osób w urzędzie. Zresztą, nie tylko najważniejszych - emerytowani inspektorzy zarabiają w gminie ponad 100 000 zł!

Do dochodów własnych należą m.in. podatki lokalne: podatek od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportowych, czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn oraz podatek dochodowy płacony w postaci karty podatkowej, a także opłaty lokalne np. opłata skarbowa, targowa, miejscowa.

Jak pokazują dane pochodzące z rankingu, w 2015 r. 87 gmin w Polsce wyróżniało się wysoką samodzielnością finansową. Liderem pod tym względem została gmina wiejska Kleszczów, której dochody własne stanowiły 96,82 proc. budżetu. Jak na tym tle wypadła Wręczyca Wielka? Beznadziejnie! Stosunek dochodów własnych Wręczycy Wielkiej do dochodów budżetowych wynosi zaledwie 43,94 proc. Oznacza to, że bez pomocy państwa Wręczyca Wielka nie dałyby rady przetrwać.

Pełny ranking dostępny jest TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKI2 odpowiedzi na “Niesamodzielna Wręczyca Wielka”

 1. mr Wojciech pisze:

  Gmina Kleszczów ma na swoim terenie największą KWB w Europie więc dostaje z tego tytułu olbrzymi podatek, gdyby nie to to z pewnością była by na ostatnich miejscach rankingu. Więc ta gmina to akurat zły przykład.

  0
  0
 2. strażak pisze:

  Konopiska 1301 40,96

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *