umiarkowane opady deszczu
poniedziałek
KRKnews
Problem smogu w gminie Wręczyca Wielka
28 stycznia 2017 r. | 14:51
9

Z inicjatywy Krzysztofa Ujmy powstała petycja skierowana do Wójta Henryka Krawczyka w celu podjęcia pilnej i skutecznej walki ze smogiem na terenie Gminy Wręczyca Wielka.

Co prawda, w gminie nie ma profesjonalnym urządzeń do badań stężenia zanieczyszczenia powietrza. Ale wystarczy wyjść na zewnątrz i poczuć woń, która w głównej mierze atakuje drogi oddechowe. Niektórzy mogą mieć także problemy z oczami. Mieszkańcy w swoich piecach, szczególnie przy bardzo niskich temperaturach, palą wszystkim. Co jest szkodlwie nie tylko dla środowiska, ale dla nas wszystkich.

- W lutym 2015 jeśli dobrze pamiętam, na sesji poruszyłem temat smogu, zadałem kilka niewygodnych pytań i przytoczyłem fakty. W odpowiedzi usłyszałem, że obecnie nic się w tym temacie nie robiło ale zostaną podjęte działania... Efektem było przystąpienie do programu niskiej emisji, ale z tego co wiem to na tym się skończyło - dla mnie to za mało, chcę konkretnych działań i choć od kilku miesięcy nie uczestniczę w sesjach, to wrócę do aktywnego uczestnictwa i będę pytał oczekując nie tylko odpowiedzi ale i działań - powiedział nam Krzysztof Ujma.

W szczególności apelujemy o podjęcie następujących działań w walce o zdrowie mieszkanek i mieszkańców:

1) Szybkie i skuteczne informowanie o zagrożeniu związanym z poziomem zanieczyszczenia powietrza. Powinno się to odbywać poprzez oficjalne ogłoszenia kierowane do całej społeczności. Szczegółowe informacje powinny być wysyłane do dyrektorów szkół i przedszkoli w celu ochrony dzieci przed narażeniem na smog.

2) Wprowadzenie skutecznej kontroli przez strażników miejskich, gminnych lub policję, czy podejrzany dym nie jest efektem spalania odpadów (co jest w Polsce nielegalne).

3) Naciskanie na szybkie przyjęcie uchwały antysmogowej. Uchwałę podejmuje Sejmik Województwa, jednak głos przedstawicieli gmin w tym zakresie ma duże znaczenie!

Dlaczego to jest ważne?

Smog zabija! W całej Polsce rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 48 tysięcy osób. Problem bezpośrednio powiązany jest z niską emisją – spalaniem węgla, drewna i odpadów w gospodarstwach domowych. Świadczy o tym skrajne nasilenie zjawiska w miesiącach zimowych, czyli w sezonie grzewczym.

Władze miast i gmin mogą angażować się w szereg innych działań takich jak edukowanie o zagrożeniach czy też dofinansowywanie wymiany palenisk, wprowadzenie zwolnień podatkowych dla gospodarstw, które przeszły na bardziej przyjazne środowisku sposoby ogrzewania czy też inwestowanie w wprowadzenie centralnego ogrzewania w miejscach gdzie jest to możliwe.

Wiele osób w Polsce uważa, że spalanie odpadów jest OK. Odpowiednie służby powinny (straż gminna lub miejska) powinny otrzymać od władz specjalne uprawnienia w zakresie kontroli palenisk na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, a władze powinny monitorować ich realizację.

Aby to się stało, potrzebne jest zbudowanie w naszym mieście społeczności, która będzie naciskać w tej sprawie. Pierwszy krok to podpisanie apelu o wprowadzenie najpilniejszych działań. Podobne podjęły już samorządy w różnych miejscach w Polsce.

Władze samorządowe na poziomie województwa mogą przyjmować uchwały antysmogowe, które ograniczają emisję szkodliwych substancji powstające podczas ogrzewania domów. Właśnie taką uchwałę przyjął Sejmik Województwa Małopolskiego. Prace nad uchwałami trwają w woj. śląskim i dolnośląskim. Jednak problem smogu występuje w całym kraju i wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach administracji.

Niezależnie od działań podejmowanych na poziomie państwa i województwa, władze gmin i miast także mogą lepiej chronić swoich mieszkańców przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Nasze postulaty to niezbędne minimum, aby chronić zdrowie i życie.

Nie daj się truć ani jeden dzień dłużej. Podpisz i udostępnij apel!

Petycję możecie podpisać TUTAJ. Jest również fanpage na facebooku - TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKI9 odpowiedzi na “Problem smogu w gminie Wręczyca Wielka”

 1. obywatelgminy pisze:

  smog był zawsze i będzie, a to że radni sobie wymyślają kolejny podatek to już inna sprawa, najwidoczniej mało radni zarabiają, a może nagroda dla radnego za kolejny chory pomysł ?
  nasza gmina jest gminą “zacofaną”
  brak dotacji na wymianę pieców,
  brak dotacji na OZE (kolektory słoneczne),
  brak dotacji do solarów, nawet w taki dzień jak dziś “0” stopni czy do -10 w słońcu, w kolektorach słonecznych woda jest dogrzana do +30 stopni dalej wystarczy ją dogrzać ogrzewaniem CO,
  również gmina przyczynia się do wzrostu emisji CO2, czym ? o tuż przestarzałymi lampami ulicznymi, ŚP Wójt Banduch w gminie herby wymienił większość lamp na LEDY, a nasza gmina ile ma nowoczesnych lamp?
  a czy wiecie ze Gmina Herby ma swoje elektrownie słoneczne gdzie energia jest do oświetlania właśnie ulic ?
  w naszej gminie liczy się tylko kariera radnych i czysta kasa w kieszeni, za co ? przepraszam oni tak ciężko i umysłowo pracują że aż CO2 się zwiększa i nie ma czym oddychać, nic dla ludzi

  0
  0
  • Tom pisze:

   dotacje w Herbach do oczyszczalni i piecy było 10 lat temu kto złożył wniosek ten dostał. We Wręczycy Wielkiej było dofinansowanie chyba na 4 oczyszczalnie przydomowe kto pierwszy złoży wniosek ten lepszy czyli koleżanka z obok pokoju w gminie dostała dotacje.

   0
   0
 2. Igor Kis pisze:

  Na Borowem smród niesamowity

  0
  0
  • bWe pisze:

   na borowym jest kilka źródeł smrodu… najgorsze, całoroczne pochodzi z interesu bandyty Bejma ale to osobny temat.

   zimą jest źle bo ludzie palą byle gównem i nie chodzi o śmieci. gówniany chiński i czeski węgiel z którego dym wydobywa się gęsty żółto zielony a dusi jak cyklon B. niestety ludzie są tępi i te kilkanaście/kilkadziesiąt zł na tonie pewnie ratuje im życie. dopóki to się nie zmieni, nie pomogą nawet nowoczesne piece.

   0
   0
 3. GM pisze:

  Dotacje do OZE są jedynym rozwiązaniem. Wymiana pieców, forowoltaika, solary. Gmina Herby to wszystko dotuje z europejskich funduszy. We WW. fundusze europejskie nie istnieją!!!

  0
  0
  • obywatelgminy pisze:

   we Wręczycy jest wszystko na NIE, bo po co pomagać swojemu obywatelowi, najważniejsze że płaci najwyższe podatki, (w okolicznych gminach o połowę niższe), a OZE jest nawet dotowane na preferencyjnych warunkach w gminie Boronów, i większość ludzi w domu ma założone Kolektory słoneczne i Panele,

   tylko w naszej gminie liczą się nagrody dla swoich i za urlop dla wójta, a powinien go wykorzystać jak każdy inny obywatel czy urzędnik, żądajmy zwrotu tej kasy a wójt na urlop,

   0
   0
  • bWe pisze:

   nie istnieją bo kto ma pisać projekty? pani Krysia? pani Grażynka?

   na profesjonalnie napisany projekt trzeba wydać pieniądze i to nie małe choć podejrzewam, że na terenie gminy nie brakuje ludzi którzy zajmują się tym zawodowo i byliby w stanie nawet społecznie pomóc…

   no ale przecież nikt nie może być mądrzejszy od betonu który siedzi w gminie. ważne, że na sziedzibę dostali talary, cała reszta choooj.

   0
   0
 4. obywatelgminy pisze:

  bWe projekty to jest najmniejszy problem, nasza gmina w niczym nie uczestniczy, bo nasza stara kadra nie chce się ruszyć, a też po co wójt ma dopłacać jak lepiej ustawić kolejny przetarg dla swojego kolesia,

  Projekty to najmniejszy problem bo firmy instalujące kolektory czy panele mają gotowe wnioski i to oni załatwiają wszystko, a projekt jest wliczony w cenę, a jeżeli problem z projektem to na oferia.pl jest dużo firm ogłaszających się i kosztuje taki projekt max do 200 zł , tak samo było z projektami do UP,

  0
  0
 5. mieszkaniec pisze:

  Może w końcu czas wziąć za tyłki wójta z jego urzędasami ale też radnych, niech w końcu zrobią coś pożytecznego dla gminy a nie tylko dla siebie a jak nie pasuje to niech opuszczą stołki

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *