zachmurzenie duże
poniedziałek
fot. UG Wręczyca Wielka
Proboszcz wprowadza opłatę za śmieci od każdego grobu!
29 maja 2019 r. | 10:22
45

Jeden z mieszkańców gminy poinformował mnie o nowej opłacie narzuconej przez Parafię św. Józefa we Wręczycy Wielkiej. Chodzi o nową opłatę za śmieci z każdego grobu z cmentarza we Wręczy Wielkiej.

"Panie Pawle, wiem że to nie Pana "działka", ale proboszcz z Wręczycy poinformował. że trzeba wnosić opłaty za śmieci od każdego grobu...a przecież nigdy takich opłat nikt nie wnosił".

poniżej fragment ogłoszenia duszpasterskiego z ostatniej niedzieli:

W tym tygodniu otrzymaliśmy zawiadomienie o podniesieniu opłat za wywóz śmieci z cmentarza, zgodnie z uchwałą Rady Gminy z 28 marca br., o 88%. W związku z tym oraz innymi potrzebami związanymi z utrzymaniem cmentarza, informuję że od czerwca obowiązywać będą wyższe opłaty cmentarne – podniesione tylko o 25%. Aby były fundusze na pozostałą różnicę w kosztach wprowadzona zostaje obowiązkowa roczna opłata regulaminowa w wysokości 30 zł za każdy grób. Opłatę tę można przekazywać osobiście lub przelewem do Uroczystości Wszystkich Świętych, z podaniem numeru grobu.

Pozostawiam to do waszej wiadomości.

PAWEŁ GĄSIORSKI



45 odpowiedzi na “Proboszcz wprowadza opłatę za śmieci od każdego grobu!”

 1. Mieszka pisze:

  A kto ma płacić za śmieci jak wójt podnosi opłaty…

  12
  11
  • Hiahia pisze:

   Tutaj akurat nie jest wina wójta, tylko firmy która podnosi ceny,
   Dodam.ze.wojt który obejmuje urząd w ciągu 1 kadencji nie zrobi nic bo jest tyle spraw że z jazda trzeba się zaznajomić,
   Założę się że pani Madzia też nic nie zrobiła by w ciągu jednej kadencji

   15
   9
  • gawiedz pisze:

   Ludzie, kościół nie jest instytucją od Boga, Zacznijcie w koncu myśleć! Kościół zostal zalegalizowany przez cesarza Konstantego i od tej pory stał sie potężnym, politycznymi religijnym bytem dla milionów księży, którzy korzystaja z waszych łask. Msze, koledy, chrzty, śluby, bierzmowania, pogrzeby to wszystko jest zródłem utrzymania dla milionów nierobów. Tak ich rozpasaliście, że teraz maja coraz większe żądania! Kto podarował im teren pod cmentarz?

   65
   4
 2. Wrek pisze:

  Słucham??
  A kasa z “tacy” to gdzie idzie ?
  Bez przesady
  Wziąść z jednej niedzieli i opłacić wywóz smieci.
  Ksiądz pozbył się ludzi z kościoła i chce jeszcze z cmentarza hehe

  46
  8
 3. Janusz Nosacz pisze:

  nie wyczymie z tym klechom.. organki patafian już spłacił ??
  wypowiedzieć konkordat..

  14
  5
 4. kibic pisze:

  na glupote nie ma lekarstwa. ludzie przestana w koncu umierac,beda rekordy dlugowiecznosci

  4
  2
 5. Olo pisze:

  Nie jestem fanem Instytucji Kościoła w Polsce ale akurat utrzymanie cmentarza powinno spoczywac na osobach których bliscy na tym cmentarzu leżą. Jakby nie patrzeć to z każdego grobu śmieci są. I nie piszcie mi tutaj że na tacę rzucacie bo nikt wam nie każe plus jeden rzuca drugi nie a opłaty od grobu dzielą koszty stosunkowo sprawiedliwie. Teraz czekam na hejt.

  21
  16
  • Wrek pisze:

   Nie zgodzę się z Panem
   Parafia bierze kasę za wszystko za msze w tygodniu za pogrzeby za śluby i są koledy i to nie są małe pieniądze tylko duże sumy
   Więc parafie jest stać na opłacanie wywozu śmieci

   27
   12
  • Olo pisze:

   Jasne że stać ale to żaden argument. Pracodawcę stać żeby podnieść pensję o 200zl i co z tego że to stać? Co to za argument. To że kogoś stać nie znaczy że ma ci dać.
   Opłata za msze jest opłata za usługę wykonania modłów, opłata za komunię ślub pogrzeb itp Tak samo. To że są to pieniądze nieopodatkowane po stronie księdza to skandal ale to jednak inny temat.
   Kolejna sprawa to wysokość tych opłat, pchacie księżom w kieszeń ile wlezie na kazdym kroku a później lamenty. Slub 1000 pogrzeb 800 czy więcej walicie? Sami rozpasaliscie tą trzodę to teraz nie płakać tylko płacić.
   To chyba jedyna rozsądna opłata w tej instytucji, opłata za śmieci

   21
   10
  • Wrek pisze:

   Haha
   Akurat ja księdzu nie pcham w kieszeń bo zawsze daje tyle na ile mnie stać
   A mam problem o to że biorą kasę za pomachanie łapami i powiedzenie kilku słów
   Skoro chce opłaty za śmieci to niech nie ciągnie tyle od ludzi
   A jak nie zapłacę to co eksmisja ?
   Jak ksiądz chodzi po kolędzie to właśnie daje mu na takie coś jak np. Na smieci ogrzewanie itp.
   Raz na rok 100 wystarczy plus msze i tace

   10
   11
  • Olo pisze:

   Tak więc prosta sprawa. Od 100zl które dajesz po kolędzie od3jmij opłatę za grób i wyjdziesz na zero…
   Tak właśnie będzie, jak nie płacisz to bedize tam inny grób

   12
   3
  • Olo pisze:

   Ja rozumiem że opłata jest dla Ciebie wyjątkowo wysoka gdyż nie wierzysz w sakrament udzielany w trakcie tego “pomachania łapami”
   Tym bardziej nie rozumiem dlaczego tak pragniesz tego “pomachania łapami”. Wg mnie jesteś w takim razie niewierzący. Żeby nie było nie krytykuję tego. Natomiast są cmentarze komunalne, śluby urzędowe itp jeżeli nie wierzysz w sakrament udzielany podczas machania łapami. Problem wysokich opłat zniknie.

   9
   5
  • Pola pisze:

   Nie jesteś blisko z kościołem i chyba to widać w twojej wypowiedzi,
   Zacznijmy od pochówku, pewnie jeszcze nie miałeś okazji tego załatwiać, A więc, idąc załatwić pogrzeb płacisz księdzu spora kasę która jest jak tonoji twierdza opłata (nazwijmy to) utrzymanie, czyli grób jest i ma prawo być na cmentarzu 20 lat, hmm no ok A co dalej jak rodzina chce by grób był kolejne lata ? No to kolejna wyprawa do księdza i kolejna danina,
   Hmmm tak to ma wyglądać? Co w tej cenie się mieści?
   A no nic ,po prostu płacisz żeby sobie pomnik stał, takie płacowe, parkingowe czy inne nazwy, abonamencik za komórkę, heh

   Tak tak ksiądz placi ubezpieczenie za cmentarz , Hmmm no ja też, Ty też.inny też placi, kościół na siebie zarabia i to nie mało więc stać go na to by to opłacić, że śmieciami jest to samo,

   5
   4
  • Olo pisze:

   Nie jestem blisko kościołem tu masz rację.
   Natomiast wcześniej napisałem już że to że kogoś stać nie znaczy że musi mi dac. Uważam że należy określić za co jest 20letnia opłata za grób i tyle w temacie.
   W swoim poście napisałem że opłata za śmieci jest sprawiedliwa, nie posiadam natomiast wiedzy czy opłata 20letnia także obejmuje śmieci. Jeżeli tak to żądanie księdza podwojnej zapłaty za to samo jest skandalem

   5
   1
 6. Mieszkanka pisze:

  A opłata za pogrzeb, która nie jest mała to niby na co ma iść? Księdzu w kieszeń żeby mógł auto zmienić?

  15
  8
  • Olo pisze:

   Tak to jest opłata za usługę a nie za śmieci. Zamiast Tak lamentowac przydaj się na coś i poproś księdza o paragon….

   17
   9
 7. Wręczycowianka pisze:

  Ja uważam, że za złotówkę tygodniowo na tackę to proboszcz mało może zrobić. W każdym mieście jest opłata od grobu i to dużo wyższa niż 30 złotych rocznie, wiec bez przesady!
  Jak ludzie poprzenosili się do innych parafii to niech przeniosą tez groby na inne cmentarze, co staje się coraz bardziej popularne w związku z migracją.
  Uważam również, że ludzie, którzy nie chodzą do kościoła i nie dają dziesięciny nie powinni się wypowiadać, bo to tak jakby chodzili do sklepu i narzekali, że wszystko ma swoją cenę i nic nie dostaną za darmo.
  Pozdrawiam

  3
  21
  • Olo pisze:

   Dziesiecina? Widzę u pani mentalnie to tak XV-XVII wiek…
   Oczywiście że osoby które nie chodzą do kościoła mogą wypowiadać się na temat opłat w kościele. Jeżeli są to opłaty nieopodatkowane to jak najbardziej każdy obywatel może się na ten temat wypowiadać bo każdy obywatel płaci podatek dochodowy. No może poseł nie płaci… przynajmniej nie za całość, ale to w sumie lepszy rodzaj obywatela widocznie… no może jeszcze kosmetyczka i inni na książce podatkowej nie płacą. Ale wracając do tematu.
   Placcie księdzu ile wlezie to wasze pieniądze byleby był paragon:)

   15
   4
  • Wrek pisze:

   Wręczyca to jest wieś

   11
   3
 8. Ala pisze:

  Od każdej ofiary na kościół można sobie odliczyć podatek, wiec jeżeli ktoś daje, to niech przelewa na konto parafii z tytułem darowizna na kościół, albo prosi proboszcza o zaświadczenie, i każdego roku można sobie to odliczyć!
  Każda parafia płaci podatki, wiec tutaj tez argument do obalenia, a ilu z nas pracuje na czarno czy to w Polsce czy za granicą i żadnych podatków nie opłacamy

  5
  12
  • Olo pisze:

   Ja nie mówię o odliczeniu darowizny od mojego podatku tylko o podatku dochodowym księży. Mówisz o innym podatku.

   Owszem płacą parafie podatek od ilości mieszkańców ale nijak ma się to do przychodu parafii z tytulu wykonywanych uslug i ogromnych kwot za nie.

   10
   4
  • Olo pisze:

   Na bank wchodzimy tutaj w drugi próg podatkowy 32%….

   8
   4
  • Olo pisze:

   To ilu z was pracuje ba czarno mnie nie interesuje. W dzisiejszych czasach pracować na czarno to trzeba chcieć. Natomiast nie usprawiedliwia to ogromnych kwot których fiskus nie ściąga z Kościoła i to zgodnie z prawem….

   8
   3
  • Wręczycowianka pisze:

   Panie Olo, widzę, że mądrze Pan pisze, ale na terminach się Pan nie zna. Dziesięcina to jest ofiara, którą daje się na kościół i na inne kulty religijne i nic nie ma z XVI wiekiem wspólnego tylko była uznawana jeszcze przed ustanowieniem jakiego kolejek prawa. Tak wiec jako osoba, która taką ofiarę daje mogę się wypowiadać, że osoby, które do kościoła nie chodzą, ofiar nie dają a oczekują, że ksiądz opłaci jeszcze wywóz śmieci z cmentarza, na którym nie tylko wierzący są pochowani. Ludzie odchodzą z tego kościoła do innych to niech tez przeniosą groby na inne cmentarze, skoro tak bardzo nie lubią tego księdza i nie chcą mu dawać żadnych pieniędzy i tyle w temacie.
   Podobno jest w Polsce wolność słowa

   8
   9
  • Olo pisze:

   Być może się mylę ale uczono mnie w szkole, a uczyłem się pilnie, że dziesiecina to przymusowy podatek placony na kościoły który został zniesiony 200-300 lat temu… wynosił on jedną dziesiątą dochodów stąd nazwa dziesięcina.
   Być może chodziło Pani o daninę? Której jednym z rodzajów BYŁA dziesięcina?
   Każda dziesiecina była daniną ale nie każda danina była dziesięciną. Tak samo jak każdy kwadrat jest prostokątem ale nie każdy prostokąt jest kwadratem.
   Chyba że Pani płaci na kościoł jedna dziesiątą swoich dochodów – wówczas ma Pani prawo nazywać swoją daninę dziesieciną i jest to poprawne.

   12
   4
  • Olo pisze:

   To że i ja i Pani możemy wyrażać swoje opinie dowodzi że jest wolność słowa. Co na tym forum z tym redaktorem nie jest takie oczywiste. Juz niedlugo Internet nie bedize wolny ale jeszcze jest. Natomiast wolnosc slowa nie wyklucza krytykowania Pani wypowiedzi jeżeli ktoś ma odmienne zdanie. To jest polemika dyskusja debata jak kto chce.

   7
   4
 9. Adam pisze:

  Ciekawe czy wzorem proboszcza inne parafie tez wyznaczą taką oplatę? Smieci drozeją wszędzie,Wreczyca nie jest wyjatkiem,faktem jest ze odkad ks Gros objąl parafie mnostwo ludzi zniechecil i przestali do wreczyckiego kosciola chodzic,do komunii przystapila trojka dzieci a do bierzmowania ponoc wybiera się we Wreczycy osemka,nie bylo tak nigdy.

  12
  2
  • Olo pisze:

   Parafia na terenie której mieszkam również jakieś opłaty od grobu wprowadza ale szczegółów nie znam.

   5
   2
  • OBYWATEL X pisze:

   Szanowny Panie w całości się zgadzam , jak wielmożny Pleban dalej się tak będzie zachowywał to niebawem w kościele będzie tylko wiatr hulał . Chcę zwrócić uwagę takie dziwne opłaty Pleban wprowadza za akceptacją RADY PARAFIALNEJ więc musimy do nich mieć pretensje. W wielu parafiach takich Plebanów przegonili lub na taczce wywieźli dla dobra parafian .

   10
   1
 10. Ala pisze:

  Ludzie nie chodźcie do kościoła, nie dawajcie ofiar, nie płaćcie za sakramenty, których nie musicie przyjmować, a nawet nie wypada, jak się do kościoła nie chodzi i nie wierzy w Boga!
  Ale nie mówcie ile to ma ksiądz, i co z tym robi, bo tego nie wiecie i ja tez nie wiem!
  Błagam mówmy konstruktywnie nie obrażając jedni drugich, bo to świadczy o naszej kulturze i wychowaniu! Możemy wyrażać opinie, ale bez obrażania i przeklinania.
  A opłata za wywóz śmieci, moim zdaniem, powinna być płacona przez parafian a nie księdza, bo to każdy z nas ma tam bliskich, którym kupuje kwiaty, znicze i wieńce i potem niesie to na śmietnik, i niestety samo się to wszystko nie zutylizuje i nie wywiezie!

  9
  6
  • Olo pisze:

   Poza dwoma wypowiedziami januszy trollingu, które zostały dodane przed rozpoczęciem wlasciwej dyskusji na ten temat, uwazam ze jest to jedna z bardziej kulturalnych polemik jakie przyszło mi prowadzić z kimś na tym forum.

   5
   4
 11. Mieszka pisze:

  To śmieci pod pache i wypad z cmentarza jak wam nie pasuje

  6
  4
 12. Były mieszkaniec WW pisze:

  Na tym cmentarzu leżą co najmniej cztery osoby z mojej najbliższej rodziny. Nie mieszkam we Wręczycy od 75 roku, a w tej chwili jedynym który został tam z rodziny, jest mój kuzyn(któremu i tak nie wiedzie się najlepiej). Jakim więc prawem czarna menda, śmie żądać opłat za sprzątanie cmentarza? Ma problem? To niech się zwróci do gminy, której to mieszkańcy odprowadzają podatki, między innymi na takie cele. Nie dostanie w gminie? To wypad do ePiskopatu, albo do Watykanu. Dosyć tego żerowania na wiernych. Gonić dziada do uczciwej roboty, a nie wymyślania na jaki cel by tu wyłudzić kasę.

  13
  6
 13. Anna pisze:

  Przeciez oplacamy miejsce na cmentarzu na 20 lat to nie jest mała kwota.
  Każdy grób musi być opłacony więc również w tej opłacie powinien być wywóz śmieci!!!

  6
  1
 14. kibic pisze:

  moge dac 30 zl, i za wszystkie uslugi koscielne tez placic,ale niech ksiadz wystawi paragon albo fakture,jak kazdy uczciwy obywatel to wtedy pogadamy

  8
  1
 15. Pomocnik pisze:

  Z tego co zrozumiałem, w tekście parafialnym cytowanym w artykule jest napisane, że właśnie chodzi o to, żeby nie podnosić aż o 88 % opłat cmentarnych, na które państwo narzekają, a które często są wnoszone przy pogrzebie lub co 20 lat (o czym pisze pani “Anna”).
  A tak poza tym, czy mógłby ktoś napisać, kto tam wie, ile wynoszą opłaty w Częstochowie na cmentarzach? Są większe czy mniejsze od tych? Tak z ciekawości…

  2
  1
 16. kibic pisze:

  kosciol byl zawsze poza prawem i kompetencjami panstwa .niech placa podatki,to beda mogi domagac sie swojego,a nie biora kase za wszystkie uslugi i nikt ich z tego nie rozlicza ani nie ma wgladu.

  10
  1
 17. z borowego pisze:

  A zdjęcie cmentarza akurat z Truskolasów
  ?

  3
  0
 18. Elybieta pisze:

  To biznesmeni Pana Boga.Nie przepuszcza zadnej okazji ,zeby zarobic i nic nie robic.Idzcie po rozum do glowy zacznijcie sie nimi bardziej interesowac a wtedy zrozumiecie z kim macie do czynienia>Kosciol to tylko przykrywka do innych biznesow idrenowanioa Panstwa.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *