zachmurzenie duże
11°
11°
środa
Raport o stanie gminy za 2019 rok
17 czerwca 2020 r. | 10:34
4

Urząd Gminy Wręczyca Wielka przedstawił raport o stanie gminy za 2019 rok. Jak zapewne orientujecie się, gmina nie jest w najlepszej kondycji finansowej. Liczne konflikty, brak większych inwestycji i pozyskania środków zewnętrznych za ostatnie lata plasuje gminie w ogonie powiatu.

Dodam tylko, że zadłużenie gminy na koniec ubiegłego roku wyniosło 30.316.709,48 zł

To nie przeszkadzało gminie "wypluć" na świat laurkę - raport o stanie gminy.

Możecie się z nim zapoznać TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKI4 odpowiedzi na “Raport o stanie gminy za 2019 rok”

 1. Dariusz Kiełb pisze:

  1. A co to oznacza, że zadłużenie Gminy na koniec ubiegłego roku wyniosło 30,3 mln zł? Pan redaktor zadał sobie trud ustalić czy to dużo czy mało? Miasto Warszawa na koniec 2019 r. miało dług w kwocie 3,9 miliarda zł, czyli to znaczy, że Wręczyca jest w dużo lepszej sytuacji niż stolica?

  Żeby zbadać czy te 30,3 mln długu Wręczycy to dużo czy mało, wystarczy ją odnieść do kwoty dochodów ogółem w 2019 r., które wyniosły 81,8 mln zł. Dzięki temu panie redaktorze dowiemy się, że wskaźnik poziomu zadłużenia na koniec 2019 r. wyniósł 37,1% (30,3 mln zł / 81,8 mln zł). Zatem okazuje się, że zadłużenie Gminy jest na dosyć umiarkowanym poziomie i nie powinno stanowić istotnego obciążenia dla budżetu. Jeszcze w 2014 r. obowiązywały przepisy, gdzie maksymalny poziom zadłużenia Gminy mógł wynieść 60%. Gmina Wręczyca obecnie notuje wynik dużo poniżej 60%, zatem można przyjąć, że te 30,3 mln zł długu jest dosyć umiarkowaną wartością i brawa dla Zarządu Gminy.
  2. A co to znaczy że Gmina jest w nienajlepszej kondycji finansowej? Jak pan redaktor to sprawdził? Może jakieś konkretne liczby i odniesienie do grupy porównawczej?
  Pomogę: kluczowym wskaźnikiem informującym o kondycji finansowej JST jest tzw. Wskaźnik Jednoroczny czyli:
  (Dochody bieżące – Wydatki bieżące + Sprzedaż majątku) / Dochody ogółem.
  Jest to podstawowy wskaźnik, który informuje o tym, jaka jest nadwyżka bieżąca (lub deficyt bieżący) na koniec każdego roku. Tłumacząc to na nasz domowy budżet można przyjąć, że jest to wynik miedzy naszymi miesięcznymi dochodami bieżącymi (wynagrodzenie itp) a wydatkami bieżącymi (jedzenie, czynsz, media, ubrania, itp).

  Warto podkreślić, że średnia wartość wskaźnika jednorocznego dla polskich JST to 10%. Zobaczmy teraz jak sytuacja przedstawia się w Gminie Wręczyca Wielka?
  2017 rok -nadwyżka bieżąca wyniosła 3,5 mln zł, a Wskaźnik jednoroczny wyniósł 9,4%,
  2018 rok – nadwyżka bieżąca wyniosła 5,1 mln zł, a wskaźnik jednoroczny wyniósł 10,9 %
  2019 rok – nadwyżka bieżąca wyniosła 7,4 mln zł, a wskaźnik jednoroczny wyniósł 14,6 %

  Wow. panie redaktorze, widzi pan te wyniki? Gmina właśnie w tym momencie zagrała panu cudownego topspina z forhandu, wspaniały winner, Łysy Mirek, niestandardowo trzymający rakietkę, byłby dumny.

  Nadwyżki bieżące co roku wzrastały, co znaczy o wysokiej dyscyplinie budżetowej, w dodatku średnia wartość wskaźnika jednorocznego w 3 poprzednich latach wyniosła 11,6%, co stawia Gminę w bardzo dobrym świetle i powyżej średniej dla polskich JST.

  Brawa dla Pana Wójta i Pani Skarbnik, oby tak dalej.

  8
  8
 2. Gienek pisze:

  Teoretyka zawsze miło posłuchać, jeżeli jest tak dobrze to czemu niewielkie płatności gmina przerzuca na później? W skarbcu po prostu jedt pusto ale skąd to mógł przewidzieć że tak będzie przewodniczący komisji budżetowej poprzedniej kadencji?

  7
  6
 3. Robson pisze:

  No cóż jak to mówią: jaki jest koń to każdy widzi

  6
  0
 4. Aaa pisze:

  Albo ” jak kogo stać na konia to i na bat ” ?

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *