zachmurzenie duże
10°
10°
poniedziałek
MWM Brzesko
Segreguj i płać, albo nie…
15 stycznia 2020 r. | 10:42
12

Według projektu uchwały nr XIV/…/19 wzrosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych segregowanych z 19 na 29 złoty i niesegregowanych z 64 na 87 złotych za jedną osobę nie zależnie od ilości zgromadzonych odpadów.

To wszystko dzięki przedsiębiorcy, który zgodził się na wywóz odpadów z terenu gminy Wręczyca Wielka za kwotę prawie 5 milionów złotych (4 914 553,50 zł). Skąd ta dokładność, co do 50 groszy, nie wiem? Ja myślę, że przedsiębiorca ma do tego pełne prawo ustalać cenę jak mu się podoba lub jaki zysk będzie z tego mieć no, bo chyba nie stratę. Jeżeli firma wykaże stratę, co gorsza specjalnie zaniżając cenę to grodzi jej kontrola i kara za stosowanie cen „dumpingowych” a za to grożą surowe kary. Ów przedsiębiorca i tak zlitował się nad mieszkańcami gminy, bo mógł wystartować z ofertą 5,5 miliona złotych, co daje około 32 złotych na mieszkańca, czyli maksymalną stawkę za odpady. Ja bym tak zrobił. Jak twierdzi radny gminy musimy podpisać umowę, ponieważ ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakazuje ją podpisać. Boję się pomyśleć, co będzie, kiedy żadna firma nie wystartuje w przetargu? O tym ustawa nic nie mówi, bo była tworzona za czasów, gdy przetargi były „ustawiane” i startowało kilka firm a tu niespodzianka, jedna firma i ta cena. Może powstanie jakaś ministerialna komórka, która będzie zmuszała firmy do stawienia się w przetargu pod rygorem utraty licencji, kary grzywny lub co gorsza więzienia. Ale będzie śmiesznie, siedzieć za to, że nie startowało się w przetargu.

Mówią, że nie ma wyjścia. Ja zadałem sobie trud i zadzwoniłem do jednego ministerstwa, do drugiego i do ministerstwa klimatu. Tak, tak jest takie ministerstwo KLIMATU.

Dowiedziałem się, że odpowiedzialni i mądrzy ludzie muszą zostać ukarani za osoby wyrzucające śmieci do lasu, więc wprowadzono ustawę. To się chyba nazywa odpowiedzialność zbiorowa i dla tego nie ma możliwości wypisania się i segregacji oraz wywozu śmieci na własną odpowiedzialność (indywidualna umowa z firmą wywożącą śmieci). Pamiętam, jakie to były dobre czasy, gdy indywidualnie ustalałem cenę a i panowie odbierający śmieci byli mili i uprzejmi. Może wywozili je do lasu, ale co ja jestem winien? Mam odpowiadać za cały proces utylizacji śmieci?

Jednak jest kilka dróg wyjścia z tej sytuacji, ale nic na „własną rękę” tylko zbiorowo, co już pachnie niepowodzeniem, bo spróbuj zadowolić wszystkich w gminie. Dla jednego 29 złotych to dużo a dla drugiego to tyle, co nic. O co walczyć? Czy jest sens „dzielić włos na czworo”? Tracić czas czy płacić 232 złote za czteroosobową rodzinę, co 2 miesiące?

Wyjście pierwsze to wprowadzenie trybu „zamówienia z wolnej ręki”, czyli gmina odrzuca ofertę przetargową, bo jak widać jest drogo a nie chce się zadłużać i szuka partnera do biznesu bez przetargu. Oczywiście kolejny przetarg musi rozpisać, bo ta sytuacja nie może trwać wiecznie. Na to są inne paragrafy. Zaletą jest zyskanie czasu i może znajdziemy dobrą firmę za dobra cenę. Wad nie ma.

Wyjście drugie to Samorządowy zakład budżetowy.

Zakład ten może otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego:
- Dotacje przedmiotowe.
- Dotacje celowe na zadania bieżące, finansowane z udziałem środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi.
- Dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji.
- Dotacje podmiotowe.
- Dotację jednorazową na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe.

Wyjście trzecie to staranie się o dofinansowanie z budżetu państwa no chyba, że ustawa „śmieciowa” ma na celu doprowadzić do nadmiernego zadłużania gmin i ich likwidacji.

Wyjście czwarte to związek międzygminny. Jak to mówią „w kupie siła”, ale nie jestem pewien czy z Wręczyca Wielką chce ktoś wchodzić w spółkę, ale spróbować warto. Może mamy jakąś kartę przetargową i inne gminy do nas przystąpią lub my do nich się przyłączymy?

Wyjście piąte to własna sortownia śmieci. Ministerstwo twierdzi, że trzeba było o tym myśleć wcześniej a nie obudzić się z „ręką w nocniku”. Budowa sortowni śmieci lub spalarni to dobre rozwiązanie na obniżkę cen zbierania odpadów. Już wyobrażam sobie te protesty mieszkańców, co nie chcą spalarni śmieci, bo im śmierdzi. Po doświadczeniach z oczyszczalnią może być to realne, ale gmina może na tym nawet zarobić. Tutaj też trzeba Wójta, który patrzy o 10 lat do przodu i potrafi przewidzieć ruchy przeciwnika.

Jest jeszcze wyjście szóste, ale to osobny temat.

Są też nowe zasady segregacji odpadów w całej Polsce a to za sprawą nowo powstałego Ministerstwa Klimatu. To chyba dobrze, ale ja się nie znam.

Autor: Remigiusz Machura12 odpowiedzi na “Segreguj i płać, albo nie…”

 1. Marek63 pisze:

  Czy nikt nie zauważył jak podzielone są gminy ościenne wokół Częstochowy obsługiwane przez jedną firmę (pod kilkoma spółkami o zbliżonej nazwie) i samo miasto, które zgarnęła duza firma (wcześniej odbierała śmieci z mniejszych gmin)? Dla mnie wygląda to na celowy podział rynkiem i wykorzystywanie pozycji monopolistycznej. Stracimy na tym tylko my jako mieszkańcy.

  34
  0
 2. Kotka pisze:

  Na czarnej wsi dali zalakowane worki do plastiku mogą sobie je wdupe wysadzić dziady

  16
  0
 3. Los pisze:

  Jakie worki taka gmina czyli do d.u.p.y

  11
  1
 4. czytelnik pisze:

  Panie redaktorze może niech Pan coś więcej powie na temat stwierdzenia czy z “Wręczyca Wielką chce ktoś wchodzić w spółkę”. Proszę podzielić się informacjami jeśli Pan takie ma jak nasz gmina jest postrzegana w sąsiedztwie mieszkańcy maja prawo to wiedzieć.

  11
  3
 5. Proszek pisze:

  Ale ty redaktorze jestes głupi czubkow nie brakuje same głupoty wypisujesz i mącisz ludziom w głowie

  6
  8
 6. bez komentarza pisze:

  W odniesieniu do tego, co w gospodarce śmieciowej się wydarzyło i wydarza, to widzę, że poziom wiedzy mieskzańców tej gminy jest naprawdę niski.

  Po 1. Powołujecie się na projekt ustawy którego nieupubliczniono (co innego gdyby ta ustawa weszła w życie, z tego co widzę to Gmina publikuj tylko ustawę z marca 2019 – stawki 15/30zł)
  Po 2. Osoby prowadzące ten portal powinny zacząć wyjaśniać naszej Społeczności z czego wynikają te podwyżki
  Po 3. Ciekawe czy jak zdrożeje masło w lokalnych sklepach o jakieś 20-30% wszyscy będą chcieli dalej “Odwołać Wójta”, może idźmy krok dalej – odwołajmy Prezydenta?
  W końcu sami głosujemy na to kto nami rządzi, więc gdzie jest problem ?
  – Mamy 500+
  – Mamy 13 i niedługo 14 dla emerytów/renicstów
  – Płaca minimalna idzie w górę (czyt. więcej zarabiamy)

  Więc gdzie jest problem? Bo ja go nie widzę…

  3
  6
  • Olo pisze:

   Myślę że tutaj głównie ujadają ci na zasiłkach. Pincet plus nie jest waloryzowane i wiesz, brakuje powoli. Minimalna w górę ich nie interesuje bo jadą na czarno albo dorywczo.
   Praca w: szlachta nie pracuje albo Madka 24/7
   Gów.o robią cały dzien to siedzą i piszą pierdoly.
   Zerknij na FB tam to dopiero jest dramat. Poziom głupoty tam przeraża mnie. Malo tego, próby prowadzenia jakiejkolwiek dyskusji tam kończą się tekstami typu “nie interesuj sie”, “pozniej się dowiesz” albo “nie przeszkadzaj”
   Hejt, jad i prostactwo.

   4
   4
  • Oderwany od rzeczywistości. pisze:

   “Po 1. Powołujecie się na projekt ustawy którego nieupubliczniono (co innego gdyby ta ustawa weszła w życie, z tego co widzę to Gmina publikuj tylko ustawę z marca 2019 – stawki 15/30zł)”
   Jak ustawa wejdzie w życie, że każdy mieszkaniec gminy oddaje połowę dochodów lub całość to też problemu nie ma do ciebie? Przecież przed wejściem w życie był tylko projekt ustawy. Kto by się tam interesował.
   Nie wypowiadaj się już więcej na tym forum.

   5
   0
 7. Zbigniew Baran pisze:

  Jedyna dobra odpowiedź, cytuję poprzednika ,, Po 2. Osoby prowadzące ten portal powinny zacząć wyjaśniać naszej Społeczności z czego wynikają te podwyżki
  Po 3. Ciekawe czy jak zdrożeje masło w lokalnych sklepach o jakieś 20-30% wszyscy będą chcieli dalej „Odwołać Wójta”, może idźmy krok dalej – odwołajmy Prezydenta?
  W końcu sami głosujemy na to kto nami rządzi, więc gdzie jest problem ?”

  1
  4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *