zachmurzenie duże
14°
13°
czwartek
Stanowisko Wójta Gminy Wręczyca Wielka ws. dotacji dla OSP Truskolasy
23 maja 2020 r. | 12:00
29

Dopiero po publikacji artykułu i burzy wokół tematu, Wójt Tomasz Osiński przesłał mi swoje stanowisko w sprawie dotacji dla OSP Truskolasy na nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

Stanowisko Wójta publikuję poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

W dniu 15 maja 2020 roku podczas prywatnej rozmowy z jednym ze strażaków OSP Truskolasy zostałem zapytany czy do gminy dotarła jakaś informacja lub środki przeznaczone na zakup dla jednostki OSP Truskolasy samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Udzieliłem następujących odpowiedzi:

 1. W piątek odbywały się posiedzenia komisji rady gminy poza budynkiem urzędu gminy i do ich zakończenia miałem tylko informację, że był telefon z Urzędu Marszałkowskiego ws. potwierdzenia numeru konta, na które mają zostać przesłane środki na w/w cel.
 2. Poinformowałem, że w budżecie Rada Gminy jako organ uchwałodawczy nie przewidziała w bieżącym roku budżetowym zadania zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Truskolasy.
 3. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Wójt, jako organ wykonawczy nie może realizować zadań nieuwzględnionych w budżecie gminy.
 4. Zgodnie z obowiązującym prawem Urząd Marszałkowski nie może przekazać środków finansowych naszej Gminie bez podpisania stosownej umowy, a takowej nie ma. Gmina Wręczyca Wielka nie składała wniosku o dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Truskolasy.

Biorąc pod uwagę, że wniosek OSP Truskolasy złożony został bez udziału i wiedzy gminy, 
a o takich staraniach gmina do dnia dzisiejszego nie została oficjalnie poinformowana, nie zostały przekazane gminie jakiekolwiek informację o źródłach finansowania zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Truskolasy, nie mam podstaw do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

 29 odpowiedzi na “Stanowisko Wójta Gminy Wręczyca Wielka ws. dotacji dla OSP Truskolasy”

 1. Hmm pisze:

  Może pora zlikwidować OSP Truskolasy, skoro stwarzają same problemy?
  Ja rozumiem nowy wóz, ale ze fundusz sołecki też się strażakom NALEŻY? niby cala miejscowość miała skorzystać…a zrobili wszystko żeby skorzystała tylko osp

  14
  8
  • Uzytkownik pisze:

   A kiedy strażacy z Truskolas chcieli zabrać dla się ide fundusz sołecki?

   4
   4
 2. hanSS pisze:

  Tak to jest jak jajko chce być mądrzejsze od kury…

  7
  1
  • Marek63 pisze:

   Na temat dzierżawy od OSP najbardziej wiarygodny jest przykład zachłanności Zamłynia, oddali w dzierżawę ruinę, prywatny inwestor wyremontował, powiększył salę okolicznościową i co?? Ból d*** i chęć skrojenia większej kasy by finalnie doprowadzić do zerwania dzierżawy. Jestem ciekaw czy z OSP Truskolasy byłoby tak samo.
   Jeśli lokalizacja obok kościoła odpadła, plac OSP nie pasuje to niech “Hmm” zaproponuje kolejną sensowną, może. A Pan swoją prywatną działkę na dzierżawę?

   2
   4
  • Marek63bis pisze:

   Ból d*** autora to jedyna wiarygodna informacja po weryfikacji.

   8
   2
 3. Marta pisze:

  Jestem członkiem rady sołeckiej w Truskolasach i pierwsze słyszę, by fundusz sołecki został przeznaczony na OSP Truskolasy. Ktokolwiek puścił w obieg taką bzdurę, powinien puknąć się w głowę. Z powodu obecnej sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, prace nad realizacją założonego planu z tytułu funduszu, jaki został stworzony wspólnie z mieszkańcami, są wstrzymane.
  Jeśli chodzi o OSP Truskolasy, nie rozumiem dlaczego ciągle jest atakowane przez niektóre osoby. Jest to jednostka, która mimo ciągłych problemów, cały czas stara się nieść państwu pomoc. Chłopaki dzielnie i bezinteresownie są na każde wezwanie. Są gotowi nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. Starają się również na różnie sposoby zdobyć brakujące pieniądze na zakup samochodu. Tworzą zbiórki itp. Przykre jest to, że tak mało docenia się ich ciężką pracę!

  16
  2
  • blloger pisze:

   Skoro są przepracowani to wyłączyc z ksrg i nie angażować w komunikaty covid na zimę.

   11
   5
  • Marta pisze:

   A gdzie znajduje się informacja, że są przepracowani? Najlepiej dodać sobie coś od siebie i dalej brnąć w bezsensowną dyskusję.

   7
   7
  • Hmm pisze:

   A na czyim podwórku ma być spozytkowany fundusz sołecki? Nie przypadkiem na podwórku OSP? Proszę o konkretną odpowiedź. Bo odpowiedź “dla wszystkich, na podwórku OSP” jest z góry żenująca.

   6
   5
  • Marta pisze:

   W grę wchodziły dwa miejsca na realizację. Jedno zostało odrzucone przez gminę, drugie zaproponowane przez radę, znajduje się na pustym placu OSP. To decyzja rady sołeckiej i mieszkańców. Ma pan z tym problem? Bardzo mnie śmieszy krytykowanie i wytykanie przez osoby, które komentują używając “nicku”
   Może warto się przedstawić?

   5
   3
  • Hmm pisze:

   Miejsce przy Kościele zostało odrzucone dużo wcześniej przez część rady sołeckiej. I wszyscy o tym wiemy, wystarczyło być na zebraniach. Ale ok…tylko proszę nie mówić, że inwestycja jest dla wszystkich, bo nie trzeba być prawnikiem żeby wiedzieć, że jak “buduje się” coś na cudzej nieruchomości to czyje to jest? Odpowiedź: Właściciela nieruchomości. A właściciel to OSP. Wniosek…kasa idzie dla OSP.
   Co do podpisu…wiekszosc Truskolasow musiała by się pod tym podpisać.

   6
   2
  • Ktoś pisze:

   Tak jest, a strażacy wezmą sobie ten sprzęt pod pachę i zamontują w ogródkach

   6
   4
  • Bolo pisze:

   Wystarczy, że wypowiedzą umowę dzierżawy. No i ciekawe ile na tej dzierżawie będą chcieli zarobić.
   Chyba, że wymyślili już inną formę, ale na zebraniu była mowa o dzierżawie.

   5
   1
 4. Marek63 pisze:

  Oczywiście, wycofać z ksrg i przekazać sprzęt i zadania OSP Zamłynie które równie ochoczo pomaga jak i wchodzi w d*** wójtowi.

  11
  8
 5. Mareczek pisze:

  Na zebraniu mowa była o nieodpłatnym użytkowaniu oraz wydzieleniu działki i odgrodzenoi, od placu strażackigo. Czyli OSP oddało swoją własność w użytkowanie gminy. Ale po co słychać i, chcieć się dowiedzieć lepiej robić gównoburze.

  2
  3
  • Oby pisze:

   Oby.pierwsze kilka zebrań była mowa o dzierżawie na 5-10lat. Więc oby była forma prawna KORZYSTNA DLA MIESZKANCOW. WSZYSTKICH.

   4
   0
 6. Justyna pisze:

  To jest śmieszne ja wiele ludzi atakuje obecnych strażaków. Chłopaki działają jak mogą w końcu w Truskolasach słychać ze jest straż. Poprzedni sklad niestety działał tylko na zebraniach i nic sie nie dzialalo w straży. Przez grono takich ludzi ktorzy tylko hejtuja albi cos im zarzucają traci się ochote do dalszego działania.
  Ps. Osp Truskolasy róbcie dalej to co robicie a ludzimy co im nie pasuje poprostu sie nie przejmujcie, zawsze znajdzie się ktoś co będzie mu nie pasować…

  4
  4
  • prawda pisze:

   No działają – podpalają. Najlepiej powiedzieć że to hejt i udawać że ma się czyste rączki. Jakoś pod newsami o tym że inne jednostki dostają auta nikt nie pisze o podpalaniu, dzieleniu, działaniu na szkodę innych itd. Pewnie dlatego że wszyscy się uwzięli na Truskolasy. Albo może jednak Truskolasy nie mają czystych rączek.

   12
   2
  • Marta pisze:

   Ubawiłam się… no naprawdę ?
   Tak z ciekawości zapytam osobę pod nickiem “prawda” – W jakim celu? Co niby z tego podpalenia mają? Bo chyba nadal do wielu nie dotarło, że OSP Truskolasy nie dostaje pieniędzy za wyjazdy!!!

   1
   4
  • prawda pisze:

   A gdzie ja pisałem o pieniądzach za wyjazdy ? Jesteś taka tempa czy ponownie celowo wmawiasz innym coś co nie miało miejsca by wybielać truskolasy ?
   Pisałem w jakim celu – myślą że jak będą mieli 300 wyjazdów rocznie z czego 295 do pożarów traw w truskolasach które sami wywołali to dostaną nowe auto.

   6
   1
  • Prawda? pisze:

   Oho, „prawda” to pewnie z Kaleji pochodzi…

   1
   4
  • prawda pisze:

   Nie jestem nawet mieszkańcem gminy Wręczyca więc …

   3
   0
 7. Uzytkownik pisze:

  Ale skoro „prawda” twierdzi ze podpalają to musi mieć na to dowody, a skoro są dowody to sprawę należy zgłosić na policję i potwierdzić dowodami. Wtedy się za Nich wezmą i się okaże czy podpalają, prosta sprawa. Prawda jest taka ze w internecie każdy potrafi być odważny, a w rzeczywistości pewnie pierwszy by się wyrzekł, że coś takiego pisał. „ Chojrak w necie, p***a w świecie”.

  1
  3
  • Rozbawiony pisze:

   Tak jest. Strażacy podpalają, żeby mieć wyjazdy, lekarze wpędzają ludzi w choroby, żeby mieć kogo leczyć, policjanci sami okradają ludzi, żeby mieć kogo ścigać, a księża uśmiercają ludzi, żeby robić pochówki. Rozgryzłem świat. Dobranoc.

   5
   5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *