zachmurzenie duże
15°
15°
środa
Tak się roluje długiem gminy Wręczyca Wielka
12 stycznia 2022 r. | 12:36
3

Doskonałe posunięcie Wójta Tomasza Osińskiego. Żeby gmina Wręczyca Wielka miała "lepsze" wskaźniki związane z zadłużeniem, wójt podjął decyzję o wyborze "opcji" siedmioletniej "liczenia długu". Chodzi o wyliczenia w latach 2022-2025 relacji łącznej kwoty przypadających w danym roku budżetowym spłat i wykupów określonych w art. 243 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.), do planowanych dochodów bieżących nie może przekroczyć średniej arytmetycznej z obliczonych dla ostatnich siedmiu lat relacji dochodów bieżących powiększonych o dochody ze sprzedaży majątku oraz pomniejszonych o wydatki bieżące do dochodów bieżących budżetu.

Wybór ww. opcji jest korzystniejszy dla zachowania wskaźników zadłużenia z art. 243 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, co potwierdzają przeprowadzone, na etapie przygotowywania projektu Uchwały Budżetowej Gminy Wręczyca Wielka na 2022 rok oraz WPF na lata 2022 - 2029, symulacje finansowe.

Gdyby pozostała "opcja" trzyletnia, to przy polityce finansowej Wójta Tomasza Osińskiego, mógłby być problem z zachowaniem płynności finansowej przez gminę Wręczyca Wielka. Jest to powszechna forma rolowania długiem.

PAWEŁ GĄSIORSKI3 odpowiedzi na “Tak się roluje długiem gminy Wręczyca Wielka”

 1. Sms pisze:

  Kiedy referendum o odwołanie władz gminy

  12
  1
 2. On pisze:

  Bo nasz Wójt to ma głowę !

  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *