zachmurzenie duże
11°
11°
środa
UG Wręczyca Wielka
Tak wygląda “urzędowe” podsumowanie roku pracy oczyszczalni ścieków
19 października 2020 r. | 11:07
2

Urząd Gminy Wręczyca Wielka podsumował rok pracy oczyszczalni ścieków we Wręczycy Małej.

Podsumowanie jest...bardzo, ale to bardzo ogólne. Ale czego można się spodziewać po rządzących w tej gminie?

Treść podsumowania znajdziecie poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Początek jesieni jest niewątpliwie dobrym czasem na podsumowanie roku pracy naszej oczyszczalni. Spadające temperatury i spowolnienie procesów parowania znacznie obniża ryzyko emisji odorów oczyszczalni lemna. Rok 2020 można uznać za rok, w którym problemy eksploatacyjne i uciążliwości zapachowe sprowadziliśmy do minimum. Z bieżących obserwacji oraz informacji uzyskanych od mieszkańców jasno wynika, że mieliśmy tylko kilka dni w miesiącach letnich, w których uciążliwości zapachowe przybrały na sile. Jeden z incydentów miał miejsce po awarii obu dmuchaw i braku natleniania stawu przez około 3 dni do momentu naprawy usterki. Po ustabilizowaniu się bilansu tlenowego uciążliwości zniknęły. Naprawione urządzenia zostały również zmodernizowane w taki sposób, aby lepiej znosiły wysokie temperatury oraz intensywną eksploatację. Ponadto zakupiono zapasowe silniki i podzespoły, które w momencie wystąpienia awarii zastąpią uszkodzone elementy do momentu usunięcia usterki. Przy dużym nakładzie finansowym zmodernizowano urządzenia elektryczne na pompowniach ścieków, całkowicie przebudowano newralgiczną, największą przepompownię przy ul. Częstochowskiej, oraz wprowadzono pełen monitoring pompowni ścieków dostępny dla pracowników nawet po godzinach ich pracy, co umożliwia wykrycie awarii systemu zanim ścieki zaczną wypływać poza instalację. Wykryto również znaczny napływ ścieków w niektórych pompowniach najczęściej w weekend w godzinach nocnych, co sugerować może nielegalny zrzut ścieków do kanalizacji przez wozy asenizacyjne. Prowadzone są dalsze obserwacje w celu wykrycia sprawców nielegalnego procederu, który w znaczący sposób może zaburzyć procesy oczyszczania ścieków na terenie oczyszczalni.

Ciekawą rzeczą jest samoistne pojawienie się rzęsy wodnej oraz roślin bagiennych na terenie pierwszego i w części drugiego stawu. Rośliny te wraz z dużą ilością mikroorganizmów głównie rozwielitki jako bioindykatorów są dowodem na znaczną poprawę jakości wody w celach. Brak było możliwości nawet sztucznego zaszczepienia tych organizmów przez ostatnie 8 lat. Rośliny te w znaczny sposób wspomagają również procesy oczyszczania ścieków. Klarowność i przejrzystość wody również wzrosła, co widać na załączonych fotografiach.

Wiele pracy jeszcze przed nami. Jesteśmy na etapie uszczelniania systemu oczyszczania mechanicznego zapobiegającego przedostawaniu się do stawów części stałych, planowany jest montaż dodatkowego systemu chłodzenia budynku na dmuchawy, który okazał się na tyle szczelny, że razem z hałasem dmuchaw nie odprowadzał na zewnątrz ciepła związanego z pracą silników, co powodowało znaczny wzrost temperatury i uszkadzanie pracujących tam urządzeń. W dalszym ciągu do stawów wprowadzane są środki biologicznie czynne wspomagające procesy oczyszczania i eliminujące odory. Rok 2020 możemy z pewnością zaliczyć do udanych pod względem eksploatacyjnym, co również potwierdzają badania składu ścieków oczyszczonych, najlepsze od momentu ich prowadzenia.2 odpowiedzi na “Tak wygląda “urzędowe” podsumowanie roku pracy oczyszczalni ścieków”

 1. Gienek pisze:

  tak tak, w końcu przecież “nie hasła wyborcze lecz działanie dla mnie będzie waszym priorytetem”, tak to szło Panie Michale?

  6
  3
 2. ..pomówmy o faktach.. pisze:

  Chyba Tomaszu… czy nie ma podejmowanych działań? czy sytuacja nie jest lepsza niż w poprzednich latach? jako bliski mieszkaniec oczyszczalni widzę progres. Nie jest idealnie ale jest zdecydowanie lepiej!

  4
  3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *