zachmurzenie umiarkowane
16°
15°
środa
Taka ciekawostka. Wójt przypomina o odśnieżaniu…a co z drogami?
02 lutego 2023 r. | 10:39
2

W związku z sezonem zimowym i występowaniem opadów śniegu Wójt Gminy Wręczyca Wielka przypomina o konieczności odśnieżania dachów i chodników oraz usuwania tworzących się sopli lodowych.

Zgodnie z prawem budowlanym, ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wręczyca Wielka obowiązki te spoczywają na właścicielach, administratorach i zarządcach terenów oraz budynków.

Obowiązek odśnieżania chodnika wynika z ustawy z dnia13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.). Art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy zobowiązuje właścicieli nieruchomości wprost do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciele nieruchomości muszą również odśnieżyć i zlikwidować lód z bram, a także usunąć sople i zwały śniegu, jak i nawisy z dachów budynków i zabudowań gospodarczych tak by zapewnić bezpieczeństwo. Natomiast odgarnięty śnieg muszą składować w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają.

Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny albo karze nagany. /UG/2 odpowiedzi na “Taka ciekawostka. Wójt przypomina o odśnieżaniu…a co z drogami?”

 1. polak pisze:

  Jeśli między chodnikiem a posesją znajduje się pas zieleni, czyli chodnik nie graniczy z posesją to za jego odśnieżanie nie odpowiada właściciel posesji. Chyba o tym Pan Wójt zapomniał poinformować. Aby pouczać innych warto też zapoznać się ze swymi obowiązkami.

  15
  0
 2. Mieszkaniec pisze:

  Właśnie jadąc w niedziele wieczorową porą widziałem na ul. Sienkiewicza pięknie odgarnięte chodniki. Kto z gminy nadzoruje podpisane umowy a może Policja powinna wystawić mandat Wójtowi za niedopełnienie swoich obowiązków. Sprawa druga tak zaniedbanych dróg to na całym śląsku brak po zakończonych opadach przez dwa dni nikt nie uprzątnął porządnie śniegu a o posypaniu to można raczek tylko pomarzyć.

  3
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *