słabe opady śniegu
niedziela
fot. Powiat Myszkowski
Tomasz Osiński w komisji rewizyjnej Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego
06 listopada 2019 r. | 11:18
3

Stowarzyszenie o nazwie Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego powstało podczas założycielskiego Zgromadzenia Ogólnego Członków, wśród których znajdują się gminy i powiaty Subregionu. Na członka komisji rewizyjnej Związku został wybrany Wójt Tomasz Osiński.

Działalność Stowarzyszenia jest w dużej mierze związana z koordynacją, planowaniem i wdrażaniem Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Przystąpienie Gminy Wręczyca Wielka do Stowarzyszenia niesie ze sobą szereg korzyści wynikających z uczestnictwa w procesie planowania lokacji środków inwestycyjnych, jak również szeroko rozumianej współpracy między samorządami wchodzącymi w skład Subregionu.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego przedstawiciele gmin i powiatów podpisali akt przystąpienia do Związku.

Przewodniczącym został Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Oprócz Matyjaszczyka, w skład Zarządu Związku weszli: Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Starosta Częstochowski Krzysztof Smela, Wójt Przyrowa Robert Nowak, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura.

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego będzie zajmował się upowszechnianiem i rozwojem idei samorządności lokalnej. Jego zasadniczym celem jest ochrona wspólnych interesów członków Związku – czyli gmin i powiatów, które będą współdziałać na rzecz efektywnego wykorzystania środków unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Związek ma dbać o wspomaganie członków w realizacji zadań własnych i zleconych.
Ważnymi zadaniem Związku będzie reprezentowanie i wyrażanie opinii oraz wspólnych interesów gmin i powiatów Subregionu Północnego w stosunku do administracji rządowej i wojewódzkiej. Członkowie będą również zajmować się przygotowaniem modelu współpracy samorządów w związku z perspektywą gospodarczą na lata 2021-2027.
Dzięki powstaniu Związku, samorządy leżące na terenie Subregionu będą miały większe możliwości w rozwijaniu współpracy i wymiany informacji z Sejmikiem i Zarządem Województwa Śląskiego i parlamentarzystami, a także mogą liczyć na wsparcie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Zakres zadań Związku obejmuje również działania z zakresu opiniowania aktów prawnych, inicjatyw prawodawczych, rozwoju gospodarczego, kulturalnego, oświatowego i społecznego, ochrony środowiska, ładu przestrzennego, wymiany kulturalnej, edukacyjnej i sportowej, wspólnych przedsięwzięć gospodarczych itp.

Jest to więc inicjatywa, za którą stoi troska o rozwój aktywnego samorządu, podejmującego aktywność w szerokim zakresie z pożytkiem dla wszystkich członków. /Powiat Myszkowski/3 odpowiedzi na “Tomasz Osiński w komisji rewizyjnej Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego”

 1. z oczyszczalni pisze:

  Pierwszy sukces, brawo, brawo, wielki wodzu

  9
  5
 2. Jerry pisze:

  Pewnie kolejny grosz wpadnie Wójtowi . Pojedzie na spotkanie w czasie pracy nic nie ustala ale kaske przygarnie

  6
  1
 3. Remiś pisze:

  Ile to osób zostało zatrudnionch w UG odkąd jest wójtem p. Osiński?

  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *