zachmurzenie umiarkowane
sobota
fot. WUOZ w Katowicach
Trwa odrestaurowywanie ołtarza w kościele p.w. Św. Mikołaja w Truskolasach
14 lipca 2022 r. | 11:32
1

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach poinformował o trwających pracach przy późnobarokowym (ok. 1746r.) ołtarzu głównym w kościele p.w. Św. Mikołaja w Truskolasach.

Na obecnym etapie oczyszczono z wtórnych nawarstwień chronologicznych strukturę ołtarza odsłaniając tym samym oryginalną, pierwotną XVIII w. polichromię. Warstwa ta, imitująca marmoryzację w odcieniach czerwieni, błękitów i ciepłych ugrów, zachowała się w ok 95%. Jej stan oceniono jako bardzo dobry, wymagający jedynie nielicznych uzupełnień. Na kolumnach zachowały się również złocenia XVIII/XIX w. które zostaną poddane rekonstrukcji i uzupełnieniom. /WUOZ w Katowicach/

fot. WUOZ w Katowicach

fot. WUOZ w Katowicach

fot. WUOZ w KatowicachJedna odpowiedź do “Trwa odrestaurowywanie ołtarza w kościele p.w. Św. Mikołaja w Truskolasach”

  1. Jerrysen pisze:

    Mam takie pytanie może ktoś kto się na tym zna odpowie . Wymieniono pewnie drewniane uszkodzone elementy na nowe tak jak np nad ławkami dla wiernych .
    Czy taki stan już zostanie bez polichromii, teraz to trochę dziwne wygląda pół belki jest nowe reszta została. Tam są jakieś obrazy reszta surowe drewno . Czy te obrazy będą odmalowane zgodnie z oryginałem .

    0
    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *