zachmurzenie duże
poniedziałek
Trwają wybory sołtysów w sołectwach gminy Wręczyca Wielka
09 stycznia 2019 r. | 08:04
30

Trwają wybory sołtysów na terenie gminy Wręczyca Wielka. Wybory odbyły się już w Brzezinkach i Borowem. Dziś wybory sołtysa i rady sołeckiej w Bieżeniu. Niestety, ta informacja była głęboko "zakopana" w BIP UG Wręczyca Wielka i tak naprawdę o zebraniach mało kto wiedział, dlatego też frekwencja była nijaka.

Wybory odbędą się według harmonogramu poniżej. I termin o godz. 17:00, II termin o godz. 17:30.

Weźcie sprawy w swoje ręce!

harmonogram wyborów:
1 Brzezinki 7 styczeń Szkoła Kuleje
2 Borowe 8 styczeń Szkoła
3 Bieżeń 9 styczeń Szkoła
4 Bór Zapilski 10 styczeń Budynek KGW
5 Czarna Wieś 11 styczeń Remiza OSP
6 Długi Kąt 14 styczeń Remiza OSP
7 Golce 15 styczeń b. Szkoła
8 Grodzisko 16 styczeń Remiza OSP
9 Hutka 17 styczeń Remiza OSP
10 Jezioro 18 styczeń b. Szkoła
11 Kalej 21 styczeń Remiza OSP
12 Klepaczka 22 styczeń Remiza OSP
13 Kuleje 23 styczeń Szkoła
14 Nowiny 24 styczeń Remiza OSP
15 Nowa Szarlejka 25 styczeń Remiza OSP Szarlejka
16 Pierzchno 28 styczeń Remiza OSP
17 Piła Pierwsza 29 styczeń Przedszkole
18 Piła Druga 30 styczeń Szkoła Kuleje
19 Puszczew 31 styczeń Szkoła Węglowice
20 Szarlejka 4 luty Remiza OSP
21 I Truskolasy, II Truskolasy 5 luty Szkoła
22 Węglowice 6 luty Szkoła
23 I Wręczyca Wielka, II Wręczyca Wielka 7 luty GOK
24 Wręczyca Mała 8 luty Dom wiejski
25 Wydra 11 luty U sołtysa
26 Zamłynie 12 luty Remiza OSP30 odpowiedzi na “Trwają wybory sołtysów w sołectwach gminy Wręczyca Wielka”

 1. w pisze:

  Jak zwykle, powiesili ponoć kartkę gdzieś na sklepie i tyle. Na borowym nic się nie zmieniło, tak jak za poprzedniego radnego tak i teraz wszystko w zamkniętym gronie,tylko swoich zwolują i pewnie z 20 osób było i tyle – wybory się odbyły. Piotrek zacznij działać jakoś nowocześniej jakieś maile smsy albo informację na słupie ogłoszeniowym powieś bo nie każdy robi zakupy w abc.

  8
  2
  • ® pisze:

   Zgadzam się w 100% jedno wielkie dziadostwo informacja powinna być przekazana mieszkańcom w normalny sposób, tak właściwie to czuje się oszukany gdyż nie zostałem w należyty sposób poinformowany o takowych wyborach co więcej takie zebranie wyborcze powinno być w dwóch dniach raz rano i drugi raz popołudniu. Ludzie pracują na zmiany ale co tam zebranie zostało ta zrobione aby nikt niepożądany nie dotarł. A może ktoś ma informację ile osób z wioski 1000 osobowej musi zagłosować na daną osobę aby został sołtysem 3-10-100 a może jakiś procent mieszkańców ?

   8
   1
 2. OJlo pisze:

  Bardzo słuszne uwagi z tego wynika ze mogę również zrobić takie zebranie o odwołanie sołtysa napisze kartkę przywieszę ją na swoich drzwiach wejściowych zadzwonię po sąsiada i we dwoje przy przysłowiowym piwku ustalimy ze odwołujemy jako mieszkańcy Borowego naszego sołtysa. Umieścił by tez taką informację na facebook ale nie mam, bardzo to słabe, również uważam iż wybory powinny być unieważnione obojętnie kto wygrał bo takiej informacji to zapewne tez nikt nam nie przekaże.

  8
  0
 3. Obserwator pisze:

  Przekazywanie informacji mieszkańcom naszej gminy to jedna z większych bolączek lokalnej władzy. I tej gminnej i tej sołeckiej. W sprawie przeprowadzanych w gminie wyborów sołeckich polecam artykuł sołtysa z Wręczycy http://wewreczycy.pl/wreczyca-news-383-wybory_soleckie_2019._jak_gdzie_kiedy.html Tam macie wszystko jasno wytłumaczone razem z załącznikami.

  7
  0
  • ® pisze:

   To rozumiem wszystko opisane ze tak napisze dużymi literami. Tylko jest podejrzewam mały a właściwie podstawowy problem aby sołtys-ka z Borowego prowadził taką stronę jako sołtys zwyczajnie trzeba chcieć.mieć polot a właściwie powołanie. W Borowem takie sprawy są omawiane i ustalane w GS ewentualnie za ABC z jej mężem.

   6
   0
  • Obserwator pisze:

   To jeszcze nie wszystko. Ja we Wręczycy od sołtysa dostaje SMS-y z informacjami co się dzieje i gdzie mogę znaleźć szczegółowe informacje. O życzeniach świątecznych nie wspomnę. Taka nowoczesna kurenda elektroniczna.

   4
   0
 4. Jerrysen pisze:

  Kiedyś było coś takiego jak kurenda puszczali z 2 stron wioski sąsiad przekazywał sąsiadowi i każdy wiedział. Jeśli taka wiadomość nie była umieszczona u sołtysa to już coś nie tak. Na stronie gminy też powinno być ale przy otwarciu strony a nie w podstronach powinno być również wcześnie nie 2 dni przed 1 zebraniem

  7
  0
  • Mieszkaniec pisze:

   Bo kiedyś było tak że sąsiad był za sąsiadem a teraz sąsiad jest przeciwko sąsiadowi. Kurenda pewnie by zginęła w połowie jak to bywalo. Ludziom w dzisiejszych czasach się nie dogodzi.

   3
   1
 5. Anna pisze:

  dziś dowiedziałam się, że wczoraj były wybory..

  4
  0
 6. Adam Bejm pisze:

  Dzień dobry. Z racji tego że są oskarżenia w kierunku moich rodziców ja się wypowiem. Informacje o wyborach były wywieszone przy każdym sklepie i słupie informacyjnym kto się zainteresował przeczytał dotarł na zebranie. W wyborach brało udział 41 mieszkańców nic nie było utajnione. To jest pierwsza sprawa. A teraz prywatnie do tego Pana Ważnego co pisze obelgi w kierunku moich rodziców jak jesteś taki odważny to zapraszam do mnie do domu chętnie sobie porozmawiam z Tobą a jeśli nie masz na tyle odwagi to się nie wypowiadaj. “” Odważny w internecie pizda w świecie””. Na takie obelgi jest paragraf i możemy się spotkać w sądzie? Już teraz macie nowego Sołtysa także ważne prywatne problemy się skończą . Pozdrawiam

  8
  6
  • do Adama pisze:

   Panie Adamie przeczytałem całość jakoś obelg się nie doczytałem a sądem to może Pan straszyć dzieci po Borowym. razem z tym paragrafem. Po drugie nie podał Pan adresu może i któryś tu z piszących wpadł by porozmawiać (tylko z kim?) i nie wiadomo gdzie.

   5
   7
 7. Adam Bejm pisze:

  Nie trudno jest zgadnąć ze chodzi o sołtysa z Borowego specjalnie da Pana/Pani bo nie wiem z kim pisze? Borowe ul. Długa 94☺ Co do sądu gdzie jest widoczne straszenie kogoś? Jest zamieszczona informacja jak całość mojej wypowiedzi.Juz raz była opisywana sytuacja ktoś się deklarował ze przyjdzie do dziś dnia nikogo nie było. Ostatnie zdanie moje w tej sprawie. Wypowiedzi anonimowych ludzi jest dla mnie chore, bo jeśli ktoś ma odwagę napisać cokolwiek na drugiego człowieka to powinien mieć większą odwagę i honor powiedzieć to prosto w twarz. Dziękuję Pozdrawiam

  8
  3
 8. O. pisze:

  1. Znając życie kurenda by zaginęła po drodze i nie dotarła do każdego (bo ten sąsiad do tego nie pójdzie bo się nie odzywają itp)
  2. Osoba, która wypisuje takie brednie że sprawy są załatwiane w lub za sklepami w naszej miejscowości widocznie często tam bywa skoro rozpowiada takie rzeczy a jednego ogłoszenia o zebraniu nie widzial? Dziwne…
  3. Jeżeli wiadomości miałby być przekazywana za pośrednictwem internetu, mediów społecznościowych fajny pomysł, oczywiście ale miejmy na uwadze też to, że mieszkają u nas osoby starsze, które nie posiadają dostępu do internetu bądź po prostu nie potrafią się w nim odnaleźć.
  Szkoda że nie było tej osoby na zebraniu, ciekawe czy byłby pierwszym kandydatem na sołtysa i jakie miałby poparcie??

  6
  1
  • dla O. pisze:

   Niestety lecz nie każdy musi się pchać na świecznik lecz swoje spostrzeżenia i zdanie mieć może, w sumie to współczucie dla nowego sołtysa skoro w was tyle nienawiści.

   5
   0
  • O. pisze:

   Właśnie widać w kim najwiecej nienawiści i kto „nie chce” się pachać na świecznik… ja nie oczerniam ludzi za plecami i nie wypisuje herezji jak tylko nadąży się okazja

   0
   0
 9. w pisze:

  To ja powiem tak : 4lata temu na wyborach było jakieś 30-35 osób praktycznie (w 70%) sami starsi .Teraz jak Adam pisze 41 osób. I co? to są już wszyscy mieszkańcy naszej wsi? Skoro kolejny raz tylko garstka ludzi przychodzi na zebranie to znaczy że jednak ta metoda wywieszania karteczek pod sklepem nie działa i warto by było się nad tym zastanowić czemu tak jest. O ile poprzedniemu radnemu i sołtysowi chyba specjalnie na tym nie zależało, o tyle teraz warto by było żeby zarówno Piotrek jak i Tobiasz zastanowili się jak zachęcić mieszkańców do współpracy. Ja osobiście nie wierzę w to że ludzie nie są zainteresowani sprawami wioski – poprostu nie wszyscy mają czas czytać po drzwiach sklepów kartki z informacjami zwłaszcza jak wisi razem kilka ogłoszeń. Gdyby było np. ogłoszenie wielkości np. plakatu (wystarczyło by czarno – białe) ale widoczne z ulicy to napewno by wiele więcej osób je zauważyło. Pozatym trzeba mieć na uwadze że wyjeżdża się do pracy jest ciemno, przyjeżdża też ciemno to jak się ludzie mają zorientować że wisi jakaś tam kartka. Ogłoszenie musi być duże, czytelne i wisieć na tyle wcześniej najlepiej przy ulicy w 2-3 miejscach żeby od razu przykuwalo uwagę.

  5
  0
  • Adam Bejm pisze:

   Ostanie wybory 4 lata temu frekwencja 57 ludzi. Mieszkańców mamy 1280 jak sie nie myle na takie zebranie jak wybór soltysą powinno się stawić 128 w pierwszym etapie dlatego wybory zaczęły się o 17.30 a planowo było 17.00. Tata potem Mamą pełnili fukcje sołtysa przez 20 lat i zawsze kiedy dostawali pocztę z gminy z obwieszczeniem było to wywieszane w tym samym dniu przez któregoś z nas.na tablicach cxy tez w sklepie gdzie chcąc nie chcąc przychodzi najwiecej ludzi. Moja mama jest “starego bicia” obsłuGa komputera ciężka sprawa wiec o przekazie informacji chodzby po przez FB no ciężko. A ja nie mam to tego zapału i jak tu ktoś napisał powołania by sie tym zajmowac .Sam byłem za tym by mama zrezygnowała juz ostatnią kadencję ale wyszło jak wyszło. Teraz już jest po sprawie mamy nowego sołtysa Tobiasza ,radnego Piotrka i teraz czas na mlodą krew. Pozdrawiam

   5
   1
 10. O. pisze:

  Prosze iść do sołtysa, radego a nawet do wójta i poprosić o zamontowanie słupa informacyjnego przed Pana/Pani domem wtedy będziesz nabierząco i nie będziesz narzekał że o niczym nie wiesz

  3
  5
 11. w pisze:

  Adam żebyś źle nie zrozumiał, nikt z nas nie ma do Twoich rodziców pretensji przecież, uważam że przez te kilkanaście lat wypełniali obowiązki sołtysa najlepiej jak umieli ale sam przyznasz że nawet te prawie 60 osób to jest jakieś nieporozumienie w tak dużym solectwie jak nasze. Nawet jeśli nie wszyscy się interesują to przynajmniej te 200-250 osób czyli 1/4 powinna przyjść. Wnioski nasuwają się same – niedoinformowanie. a niektóre komentarze na tym forum to potwierdzają

  4
  0
  • Adam Bejm pisze:

   Może Ty nie masz pretensji, jest wiele osób na naszej wsi którzy mają☺ nie chce i nie mam zamiaru pisać tu nazwisk chodź znamy kilka , a drzwi w naszym domu byly zawsze otwarde dla ludzi. Co do frekwencji ja chcę pozostać bez zdania ponieważ przykład pokazuje nam coroczna kapliczka. Wystraczy cofnąć się kilka kilkanaście lat do tylu odpowiedz sama z siebie jest jak na tacy. Także pora zakończyć dyskusję pewien etap się zakończył z uśmiechem mowie dziękuję przepraszam za to co złe i Pozdrawiam☺☺☺

   5
   1
 12. qwerty pisze:

  A kto w ogóle został Sołtysem na Borowym?
  Naprawdę wieszanie wiadomości na słupach czy w sklepach przestaje się sprawdzać. Tak samo było ogłaszane na 100 – lecie OSP i frekwencja była gorzej niż mizerna. Podejrzewam, że w czasach kiedy ludzie mają po kilka samochodów na posesji, a we Wręczycy mamy 4 supermarkety, no i piekarnia podjeżdża pod dom, to coraz mniej ludzi będzie uczęszczało do tych naszych sklepów,
  Wystarczy niewiele, jakaś informacja u Pana radnego na oficjalnym profilu na FB, albo na fanpejdżu OSP Borowe czy gdziekolwiek, trochę ludzi przecież to obserwuje.

  4
  0
 13. Mateusz pisze:

  Witam, chciałbym się zapytać jaka płaca jest przewidziana dla sołtysa ? czy pracuje charytatywnie na rzecz wsi ?

  4
  0
  • Mieszkaniec pisze:

   Wystartuj w wyborach i sam się przekonasz??? sądzę jeśli było by tak kolorowo to przy każdych wyborach na wsi było by jak w wyborach samorządowych frekwencja i kandydatów byłoby wielu. A jeśli jesteś obiegany po gminie to frekwencja i kandydatura jest jaka jest . Wniosku wysuń sobie sam.

   0
   0
 14. Adamczeski pisze:

  Drodzy Państwo, jestem obywatelem innej społeczności wiejskiej z innej części Polski, ale w Waszych wypowiedziach upatruję te same problemy. Młodzi chcą info pod nos, bo są mobilni, zmotoryzowani, nie czytają, albo nie zauważają ogłoszeń na słupie. Do sklepu nie chodzą bo korzystają z marketów, natomiast dziadkowie są bywalcami miejscowych placówek handlowych i idąc do nich pieszo czytają kilkakrotnie te same ogłoszenia na kolejnych słupach. Jednym i drugim można podać info na tacy, tyle, że problem leży w chęciach a raczej ich braku. Później to wszystko zwala się na brak informacji. Brak zainteresowania własnego tym co się dzieje w sołectwie, a nawet u sąsiada. Ktoś powie wścibskość a ja powiem znieczulica na to co się dzieje wokół nas. Strach w podejmowaniu interwencji, gdy się źle dzieje za to chętnie przyjmie pochwały i nagrody choć tak na prawdę nic nie robi i nic go to nie interesuje. Społeczno rolę sołtysa mieszkańcy postrzegają jako władcę i króla a jednocześnie robola w jednym, samemu nie angażując się na milimetr.
  Każdy chce, żeby władza robiła coś za niego, za te marne grosze wpłacone do gminy chce wszystkiego – płaci i żąda. problem w tym, że jak wynajmie usługodawcę na to co chce to by się nie wypłacił.
  Wokół jest tyle atrakcji: TV, komputer, internet, markety pakiety itd, że jak tu znaleźć czas na zebranie. Żaden dzień, ani godzina nie będzie dobra. Bo się po prostu nie interesuje własną wioską, własnym sąsiadem a niekiedy i najbliższą rodziną. Znieczulica i szybki tryb życia zmusza to wyborów. Pierwszym z nich jest wybór iść na zebranie, czy nie. Be zemnie i tak to zrobią. Nie idę! A potem było nie zaprosili, ojej…?

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *