zachmurzenie duże
14°
13°
czwartek
Uwaga ślisko – policja apeluje o ostrożną jazdę!
30 listopada 2021 r. | 12:43
7

Opady śniegu oraz niska temperatura spowodowały, że na drogach pojawił się lód, śnieg i pośniegowe błoto. Wobec tak trudnych warunków drogowych apelujemy o ostrożną jazdę. Kierowców, szczególnie tych z niewielkim doświadczeniem, prosimy o wzięcie pod uwagę trudnych warunków drogowych, gdyż lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie! Zwracamy się również do pieszych, aby pamiętali o noszeniu elementów odblaskowych.

Po raz kolejny przypominamy, że jazda w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga przede wszystkim delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi – kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu – oraz większej tolerancji na błędy innych kierowców i nagłe zdarzenia. Jeśli w chwili rozpoczęcia jazdy pada deszcz lub śnieg, buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Wszyscy kierowcy powinni regularnie kontrolować sprawność przednich i tylnych świateł, świateł stopu oraz kierunkowskazów. Pamiętaj, że droga hamowania podczas opadów deszczu czy śniegu jest dłuższa, należy więc zachować bezpieczną odległość między twoim samochodem i samochodem jadącym z przodu.

Pamiętajmy, że należy dbać również o właściwy poziom bieżnika, ciśnienie opon oraz ich wymianę na zimowe. Na oblodzonej nawierzchni należy jeździć wolniej. Warto też trzymać się śladów pozostawionych przez samochody jadące przed Tobą. Jeśli widzisz, że droga jest oblodzona, unikaj nagłego hamowania i skręcania, gdyż może to spowodować poślizg. Zdejmij nogę z pedału gazu, aby wytracić prędkość i odzyskać pełne panowanie nad kierownicą. Jeżeli hamowanie jest konieczne, rób to delikatnie, pompując pedał hamulca. Jeżeli twój samochód jest wyposażony w ABS, możesz hamować normalnie, jednak nie gwałtownie.

Prawdopodobnie warunki atmosferyczne miały wpływ na przebieg zdarzenia drogowego, do którego doszło w minioną sobotę na ul. Krzepickiej w Iwanowicach Dużych. Ze wstępnych ustaleń policjantów z drogówki wynika bowiem, że 27-letnia kierującą volkswagenem, na prostym odcinku drogi, najechała na ośnieżone pobocze, po czym straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. Poza kierującą w samochodzie podróżowała jeszcze pasażerka. Obie kobiety z obrażeniami ciała trafiły do częstochowskiego szpitala na szczegółowe badania. W zależności od kwalifikacji medycznej poniesionych obrażeń ciała, zdarzenia będzie potraktowane jako kolizja drogowa lub jako wypadek. /KPP w Kłobucku/7 odpowiedzi na “Uwaga ślisko – policja apeluje o ostrożną jazdę!”

 1. Jojo pisze:

  Kierowcy też niech zwrócą uwagę na pieszych wielu ma odblaski i lampki czołowe a oni jadą w terenie zabudowanym oświetlonym na tzw długich

  0
  1
  • Olo pisze:

   Jadą na długich bo wielu tych odblasków nie ma i zachowują się jak swiete krowy.

   1
   0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *