zachmurzenie duże
16°
15°
środa
istock
Uważaj czym palisz w piecu – może być mandat!
08 września 2017 r. | 11:23
10

1 września 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa i ma obowiązywać na obszarze całego województwa śląskiego przez cały rok. Zapisy uchwały dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

Sama uchwała nie zakazuje jednak spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw. Uchwała wprowadza też istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy mają określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu.

Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.10 odpowiedzi na “Uważaj czym palisz w piecu – może być mandat!”

 1. Rafał pisze:

  Mam nadzieję że kontrole będą przeprowadzane w godzinach popołudniowych 16-18 jak w większości pieców się rozpala i smród jest taki że ciężko oddychać. Jedno wątpliwe pytanie niby kto ma prowadzić te kontrole głownie mi chodzi aby został wpuszczony na posesje oraz do kotłowni bo policja również nie wejdzie bez nakazu chyba że obywatel na to zezwoli.

  0
  0
 2. jerry pisze:

  Kolego po 16 nikt nie przyjdzie to poza godzinami pracy urzedu zwariowales . Juz sie nasluchalem tych kontroli smieci wpuszczania szamba do deszczowki nawet koszenia rowow do tej pory nie spotkalem kontroli i w sumie nie slyszalem nawet o kontrolach

  0
  0
  • Rafał pisze:

   Bardzo słuszna sugestia poza godzinami pracy. Ja nie widzę problemu przerzucenia kilku osób pracujących w gminie na inne godziny pracy np.11-19 co więcej obwarunkował bym ich premie od wykrytych spraw.

   0
   0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *