zachmurzenie umiarkowane
16°
15°
środa
W sobotę spotkanie ws. programu “Czyste Powietrze”
08 października 2018 r. | 12:49
7

W sobotę 13 października o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące naboru wniosków w ramach programu rządowego Czyste Powietrze – poinformowała na swoim facebooku Magdalena Pietrulewicz.

Informację o spotkaniu potwierdził mi Piotr Nowak - koordynator projektu w gminie Wręczyca Wielka.

Dzięki programowi w istniejących jednorodzinnych budynkach mieszkalnych będziemy mogli wymienić źródła ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.7 odpowiedzi na “W sobotę spotkanie ws. programu “Czyste Powietrze””

 1. Wyborca pisze:

  super że w końcu to jest u nas ! będziemy z żoną

  1
  0
 2. Obserwatorka pisze:

  Bardzo proszę nie manipulować informacjami. Wiadomość o spotkaniach jest informacją ogólnodostępną i wszyscy śledzących projekt wiedzą, że terminarz jest dostępny na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Takie dodawanie splendoru kandydatce i sugerowanie jakiegokolwiek jej udziału jest oczywistym wprowadzeniem w błąd czytąjących.

  15
  6
 3. jerry pisze:

  A czy to jakas roznica gdzie ,moglo byc u dobrodzieja na plebanii . Ktos gdzies to widzial i publikuje zrodlo ,nie wiem w czym problem .
  Sama idea super ciekawe czy znowu nie bedzie 100 wymogow ale to jest program rzadowy a nie gminny czyli nie tylko swoi dostana

  1
  6
  • Obserwatorka pisze:

   Owszem, u dobrodzieja również było, i na stronach gminy było, i na stronach p. Brosia było, tylko jakoś ostatnio wszystkie teksty jakie się pojawiają, powiązane są z p. Pietrulewicz- strach lodówkę otworzyć. Idea ” czyste powietrze” sama w sobie-ok niech skorzysta jak najwięcej osób, chociaż po dokładnym zapoznaniu się z programem, okazuje się, że nie jest to takie “prawie darmowe” jakby można myśleć na pierwszy rzut oka a i wymogi są dość rygorystyczne

   10
   1
  • jerry pisze:

   Slyszalem od znajomego z innej gminy ze np chcac ocieplic dom mozna.dostac dotacje ale jak sie ma piec 5 klasy . Takie piece byly dosc drogie wiec ludzie kupowali piece na ekogroszek niby ekologiczne ale bezklasowe a to niestety zamyka droge do ocieplenia . Podobnie okna musza byc o wspolczynniku 0.9 a to juz 3 szybowe. To zaslyszana opinia trzeba ja zweryfikowac najlepiej na spotkaniu

   0
   0
 4. L. pisze:

  Jak zwykle usuwanie komentarzy przez Pana redaktora… wstyd..

  1
  1
  • ® pisze:

   Jakoś nie zauważyłem usuwania komentarzy, czy został postawiony ptaszek przy zgodzie na przetwarzanie danych ?

   2
   1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *