zachmurzenie duże
niedziela
Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli
15 lipca 2024 r. | 09:43
6

Od 1 września 2024 r. więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli i świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 r. wchodzą zmiany przepisów w Karcie Nauczyciela. Nauczyciele, którzy nie spełnili warunków do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek do 31 grudnia 2008 r., od 1 września będą mogli przejść na tzw. emeryturę stażową. Muszą jednak spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest rozpoczęcie pracy jako nauczyciel, wychowawca, inny pracownik pedagogiczny w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w art.1 Karty Nauczyciela, przed 1 stycznia 1999 r. Ponadto należy rozwiązać stosunek pracy i udokumentować 30 lat stażu składkowego (bez okresów rolnych), w tym 20 lat faktycznego wykonywania pracy nauczycielskiej świadczonej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Wcześniejsze emerytury według rocznika
Nauczyciele będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury etapami. Ważny jest wiek.

Na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść, począwszy od:
1) 1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
2) 1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
3) 1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn.

Wniosek o nową emeryturę nauczycielską należy złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Prawo do tej emerytury nie ustaje w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Kiedy wniosek o nową emeryturę nauczycielską
Osoby, które będą uprawnione do nabycia prawa do świadczenia od 1 września 2024 r., tj. nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. będą mogli złożyć wniosek najwcześniej w sierpniu 2024 r., czyli miesiąc przed wejściem w życie przepisów. W przypadku złożenia wniosku wcześniej (tj. przed 1 sierpnia 2024 r.) zostanie wydana decyzja odmowna.

Wysokość nowej emerytury
Nowa emerytura nauczycielska obliczona zostanie w wyniku podzielenia zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanych środków zgromadzonych na subkoncie przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku, w którym przechodzi na tę emeryturę. Co ważne, aby mieć prawo do nowej emerytury nauczycielskiej, kwota z wyliczenia musi być nie niższa od minimalnej emerytury, która aktualnie wynosi 1780,96 zł brutto.

W przypadku nowej emerytury nauczycielskiej środki z subkonta (wraz z przekazanymi środkami z OFE) są przenoszone na konto ubezpieczonego i nie podlegają dziedziczeniu, co oznacza brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej. W związku z tym kobieta, która jest członkiem OFE, nie nabędzie prawa do emerytury kapitałowej w powszechnym wieku emerytalnym i tym samym nie będzie miała prawa do przeliczenia emerytury w docelowej wysokości.

Więcej osób będzie miało prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
Od 1 września krąg osób uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego poszerza się o pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Do świadczenia kompensacyjnego po spełnieniu wszystkich warunków będą mieć prawo także nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych udzielających dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.

Ważny wiek, staż i rozwiązanie stosunku pracy
Aby nabyć prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, należy spełnić łącznie trzy warunki. Pierwszym z nich jest ukończenie określonego wieku, który jest zróżnicowany dla kobiet i dla mężczyzn. Do końca 2024 r. kobieta musi ukończyć co najmniej 55 lat, a mężczyzna 60 lat.
• w latach 2025-2026 wiek ten wynosi 56 lat dla kobiet, 61 lat dla mężczyzn,
• w latach 2027-2028 wiek wynosi 57 lat dla kobiet, 62 lata dla mężczyzn,
• w latach 2029-2030 wiek wynosi 58 lat dla kobiet, 63 lata dla mężczyzn,
• w latach 2031-2032 wiek wynosi 59 lat dla kobiet, 64 lata dla mężczyzn.

Drugim warunkiem jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Należy udowodnić 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat pracy w zawodzie nauczyciela, wychowawcy, czy innego pracownika pedagogicznego przynajmniej w wymiarze 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, np. praca nauczycielska na przykład w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych czy młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, a także nauczyciele, wychowawcy inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Ostatni, niezbędny warunek, to rozwiązać stosunek pracy na swój wniosek lub stosunek wygaśnie
w określonych okolicznościach np. umowa o pracę wygaśnie z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta. Gdy zatrudnienie odbywa się w kilku miejscach, to muszą zostać rozwiązane wszystkie umowy o pracę, bez względu na ich charakter i wymiar czasu, w jakim są wykonywane. Istotne jest również by po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na świadczenie kompensacyjne nie wykonywać żadnej innej pracy ani nie prowadzić działalności gospodarczej.

Co ze środkami z II filaru emerytalnego?
W przypadku przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w razie śmierci środki z subkonta i OFE są dziedziczone. Natomiast, w przypadku nowej emerytury nauczycielskiej środki z subkonta (wraz z przekazanymi środkami z OFE) są przenoszone na konto ubezpieczonego i nie podlegają dziedziczeniu, co oznacza brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej.



6 odpowiedzi na “Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli”

  1. wkurzony uczen pisze:

    Tak sie juz przyjelo ze nauczyciel to jest uwazany jako nadczlowiek bo uczy ciemniakow. Ludzie opamietajcie sie niech nikt nie piepszy bajek, W kazdym zawodzie sa problemy i ludzie zapiepszaja az leb podskakuje po 40 czy 50 godzin tygodniowo i nie wszyscy maja cien czy dach nad glowa. Zapytac ta szlachetna kaste czy by sie zamienili, Moze dac im emeryture po 15 latach pracy bo sa zmeczeni. Siedziec 8 godz w szkole i nie trzeba brac pracy do domu a nie glupio opowiadac i cisnac makaron na uszy. Dzieci coraz mniej a placzu coraz wiecej. Nie wspomne juz o pozostalych przywilejach. Teraz sa komputery, kalkulatory a nazekania coraz wieksze. Szanowna szlachto puknijcie sie najpierw w serce a potem w glowe czy macie faktycznie taka krzywde i racje ?

    4
    2
    • TEN FOREST pisze:

      Obyś cudze dzieci uczył…” – polskie przysłowie-przekleństwo czy pasja? 🙂

      3
      1
  2. ziomal pisze:

    Jeszcze się nie spotkałem żeby nauczyciel zwolnił się ze szkoły i poszedł do innej roboty

    2
    1
    • Jerrysen pisze:

      Tyle mówią w TV że brakuje nauczycieli ale gdzie duże miast .
      W naszym grajdolku praca nauczyciela czy urzędnika to jedna z najlepszych prac na etacie .Tak jak wspomniał poprzednik ja nigdy nie widziałem żeby się zwolnił nauczyciel ,nigdy nie slyszalem żeby ktoś dawał ogłoszenie o przyjęciu .
      Jedynie co wiem z autopsji to trzymanie się kurczowo stołka żeby oddać go wnuczce .
      Druga strona to poziom nauczania . W porównaniu z latami 80-tymi to teraz jest dno. Tylko testy ,żadnego myślenia a najlepiej żeby była pandemia i zdalne nauczanie to im pasowało w kapciach na fotelu

      2
      0
  3. Józef emeryt pisze:

    Szanowni nauczyciele przestańcie biadolić o tej waszej harówie. Tak sobie wmawiacie że macie najcięższy zawód na świecie. Wiadomo nigdzie nie ma lekko. Chodziłem do szkoły do małej miejscowości gdzie był jeden NAUCZYCIEL który uczył równoczesnie rano klasa 3 i 4 a od południa klasa 1 i 2. Uczyl tego samego programu . Nie było komputerów i też dzieci sie nauczyły. Lącznie miał 42 dzieci. Był nauczycielem i dyrektorem i dał rade . A wy macie czelność narzekać że macie aż tak ciężko. Jednego czego wam brak to honor

    2
    0
  4. Wujek pisze:

    Wszystkich zapraszam do współczesnej szkoły, nie tylko dawne czasy wspominać! Nie udawać, że się wie! Popracować i niech nikt nie mówi, że nauczyciele nie uciekają, z Kulejow nie jedna odeszła i brawo

    1
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *