zachmurzenie duże
10°
10°
poniedziałek
Będzie można pozyskać nowe środki z Unii na więcej inwestycji. Wyzwanie przed nowym Wójtem!
29 sierpnia 2018 r. | 08:15
5

Z końcem lipca Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w RPO WSL 2014-2020. Nowy, zaktualizowany dokument został przyjęty przez Zarząd Województwa 16 sierpnia br. Co to oznacza dla gmin? Będzie można starać się o więcej środków na kilka nowych rzeczy. Zaktualizowany program operacyjny został rozszerzony m.in. o 3 nowe obszary wsparcia. Została stworzona m.in. możliwość wsparcia projektów dotyczących wymiany indywidualnych źródeł ciepła na wysokosprawne kotły opalane m.in. paliwem stałym wraz z ewentualną termomodernizacją.

Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć również przedsiębiorcy, a to dzięki rozszerzeniu działań w osiach priorytetowych: I Nowoczesna gospodarka oraz III Konkurencyjność MŚP. W ramach I osi będą oni mogli inwestować w usługi proinnowacyjne. Natomiast zmiany w obszarze III osi wynikają głównie z potrzeby umiędzynarodowienia gospodarki regionu. Nasi przedsiębiorcy wyrobili sobie już markę jako innowacyjni i godni zaufania partnerzy biznesowi. Do tej pory w RPO brakowało jednak mechanizmów wspierających promocję śląskich firm na zagranicznych rynkach. Nowe działanie z zakresu Konkurencyjności MŚP otworzy im możliwość nawiązywania długoterminowych relacji partnerskich z przedsiębiorcami z całego świata oraz ułatwi promocję śląskich pomysłów biznesowych za granicą.

Nowe obszary wsparcia w RPO WSL 2014-2020 to w szczególności:

Wsparcie ekosystemu innowacji – oś priorytetowa I Nowoczesna gospodarka.

Wsparcie promocji gospodarczej regionu (planowana ścieżka pozakonkursowa) oraz dofinansowanie internacjonalizacji przedsiębiorstw (planowana ścieżka konkursowa) – oś priorytetowa III Konkurencyjność MŚP.

Wymiana źródeł ciepła na kotły minimum 5 klasy emisji opalane m.in. paliwem stałym (dopuszczalne są również urządzenia zgodne ze standardami ekoprojektu) wraz z termomodernizacją oraz zastosowaniem i premiowaniem odnawialnych źródeł energii – oś priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

Aktualizacja RPO WSL 2014-2020 w mniejszym lub większym stopniu wpłynęła na niemal każdą oś priorytetową programu. Najważniejsze zmiany dotyczą m.in. nowych typów projektów przypisanych do osi priorytetowych: IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna oraz VI Transport. W tej pierwszej całkowicie usunęliśmy wsparcie dla pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla, a rozszerzyliśmy ją o wsparcie budowy i przebudowy tras rowerowych. Natomiast dziedzinę transportu poszerzyliśmy o nowy typ dróg, których rozbudowa będzie mogła zostać dotowana unijnymi środkami, dając w ten sposób samorządom możliwość wsparcia budowy dróg powiatowych i gminnych.

Rozszerzone zostały również możliwe działania w ramach osi XI Wzmocnienie potencjału edukacyjnego. Od tej pory możliwe będzie również realizowanie projektów zakładających wyłącznie poprawę jakości wychowania przedszkolnego, bez konieczności tworzenia nowych placówek opieki przedszkolnej w gminach o wysokim stopniu upowszechnienia wychowania przedszkolnego.

Natomiast wsparcie w ramach osi VII Rynek pracy rozszerzyliśmy o nowe grupy docelowe tj. osoby pracujące (ubogie pracujące, osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilno-prawnych), reemigranci, imigranci, osoby odchodzące z rolnictwa oraz ich rodziny. /Urząd Marszałkowski Ślaskie/5 odpowiedzi na “Będzie można pozyskać nowe środki z Unii na więcej inwestycji. Wyzwanie przed nowym Wójtem!”

 1. xyz pisze:

  Mam nadzieję, że wójtem będzie nim Pani Pietrulewicz. Jest jedyną szansą na rozwój gminy. Dość już towarzystwa wzajemnej adoracji wąsatego i emerytów pracujących w gminie.

  9
  4
 2. junior pisze:

  Popieramy!

  5
  3
 3. kibic pisze:

  zgadzam sie ..moze wreszcie klike pogonia i to nie tylko z budynku gminy

  5
  4
 4. seniorka pisze:

  Jak wiecie, jaki ma program, plany, to może się podzielicie wiedzą. Bo nic nie widzę jak dotąd sensownego, oprócz doraźnego lansu. Nie wiem, dlaczego Wy myślicie, że pani Pietrulewicz przyjdzie jak ten huragan…

  3
  3
 5. Ela Koło pisze:

  Seniorka idź się napij melisy albo popatrz przez okno (tylko nie wchodź na komin;)) i wypij melisę. Do wyborów jeszcze 2 miesiące. Program wszyscy będą mieli 🙂

  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *